Fizička i kemijska svojstva vodenog stupca i sedimenta na uzgajalištu lubina i komarči u srednjem Jadranu (uvala Maslinova)

Autor(i)

  • Slavica MATIJEVIĆ
  • Grozdan KUŠPILIĆ
  • Mira MOROVIĆ
  • Branka GRBEC
  • Danijela BOGNER
  • Sanda SKEJIĆ
  • Jere VEŽA

Ključne riječi:

uzgajalište riba, vodeni stupac, sediment, redoks potencijal, fosfor, organska tvar, Jadransko more

Sažetak

       Na uzgajalištu lubina i komarči u srednjem Jadranu, uvala Maslinova (otok Brač), su tijekom 2001-2006 istraživane fizikalne i kemijske osobine vodenog stupca i sedimenta. Mjerenja i uzorkovanja su provedena na postajama unutar uzgajališta kao i na referentnoj postaji udaljenoj približno 1 km od uzgajališta. U vodenom stupcu su ispitivani: temperatura, salinitet, prozirnost, koncentracija suspendirane tvari, zasićenje kisikom i koncentracija hranjivih soli. U sedimentu su istraživani: granulometrijski sastav, redoks potencijal, sadržaj organskog ugljika i ukupnog dušika, koncentracija organskog i anorganskog fosfora, kao i koncentracija različitih oblika anorganskog fosfora (fosfor vezan u biogenom, autigenom i detritusnom apatitu, i fosfor vezan na okside i hidrokside željeza).
        Prozirnost u vodenom stupcu je na svim postajama bila u skladu sa sezonskim oscilacijama, iako stalna niža prozirnost na postajama u uzgajalištu u odnosu na referentnu postaju upućuje na izvjesni utjecaj rada uzgajališta na ovaj parametar. Utjecaj na kemijske parametre je bio blago izražen u površinskom i srednjem sloju vodenog stupca kroz manjak kisika i povišene koncentracije otopljenog anorganskog dušika, ortofosfata i uree koje su rezultat ekskrecije riba i razgradnje njihovih metaboličkih produkata.
        Koncentracija anorganskog fosfora u sedimentu je bila povišena ispod kaveza u usporedbi sa referentnom postajom, dok je organski fosfor bio u rasponu koncentracija uobičajenih za sediment srednjega Jadrana. Sekvencijalna analiza anorganskih vrsta fosfora pokazala je povišeni udio fosfora vezanog u biogenom apatitu i smanjeni udio fosfora u detritusnom apatitu na postajama uzgajališta u odnosu na referentnu postaju kao izravni utjecaj rada uzgajališta. Redoks potencijal sedimenta,
granulometrijski sastav, udio organske tvari i karbonata, te organskog ugljika i ukupnog dušika su bili u rasponima vrijednosti za "prirodni" sediment srednjeg Jadrana.

Preuzimanja

Objavljeno

15.06.2009

Broj časopisa

Rubrika

Izvorni znanstveni rad