Prilog analizi lovina tartanama na sjevernodalmatinskom području 1951-1953.
Sažetak
1. Maena smaris L. (gira oblica) i Maena chryselis C. V. (gira oštrulja) su sa 87,63% zastupane u lovinama malih obalnih vuča (tartana) na analiziranom ribolovnom području 1951-1953 godine.
2. Ulov po jedinici napora od jednog sata povlačenja varira iz sezone u sezonu. Na osnovu toga variranja ulova bilo je nemoguće iz ove analize izvoditi bilo kakve zaključke o djelovanju čovjeka na sastav naselja unutar biotopa. Za jednu takvu analizu bio bi nam potreban mnogo veći vremenski period.
3. Iz analize ulova po jedinici napora dobiveno je: a) da je aproksimativni indeks gustoće naselja (G) najveći u ribolovnom području A, a najmanji u B, i b) da cjelokupni intenzitet ribolova Ij raste na ribolovnom području A 1952 i 1953 godine, dok za ribolovno područje B i C opada.
4. Prosječni je ulov tartana veći u zimskim, nego u proljetnim mjesecima. Anomaliju u tome čini 1953 godina.
5. Vremensko izmjenjivanje ulova po mjesecima, povezano s mijenjanjem lokaliteta unutar svakog pojedinog ribolovnog područja, veoma je važan faktor, po našem mišljenju, racionalnog korištenja ribljega fonda ovim načinom ribolova.