Hidrografska opažanja u odnosu na poluciju u Abu Kir zaljevu kod Aleksandrije

Autor(i)

  • Naim M. DOWIDAR
  • Selim A. MORCOS
  • Massoud A. SAAD
  • Mohamed E. EL-SAMRA

Sažetak

      Abu Kir je polukružni zaljev, smješten između poluotoka Rosseta i Abu Kir, 30 km sjeverno od Aleksandrije. Cirkulacija vode u zaljevu u velikoj mjeri ovisi o miješanju izvorno mediteranske vode s tri kopnene vode: a) brakičnom vodom jezera Edku koja ulazi kroz kanal El Maadiya; b) industrijskom otpadnom vodom ubacivanom u zaljev iz crpne stanice El-Tabia; c) riječnom vodom iz grane Nila Rosetta. Ovaj posljednji izvor je, međutim, nakon izgradnje nilske brane od male važnosti.

       Raspodjela površinskog saliniteta i sadržaja kisika na 12 postaja odabranih s ciljem da pokažu različite tipove voda koje se javljaju u zaljevu i pokrajnom jezeru Edku, omogućila je izučavanje cirkulacije vode u jugozapadnom dijelu zaljeva Abu Kir. Bilo je moguće odrediti 4 tipa vode: a) čistu morsku vodu tipa S (salinitet > 38‰); b) zaslađenu morsku vodu tipa D (salinitet 38 - 35‰); c) izmiješanu vodu podijeljenu u tip M1 (salinitet 35 - 20‰) i tip M2 (salinitet 20 - 5‰); d) jezersku vodu tipa L (salinitet < 5‰).

        Dok se voda tipa D javlja isključivo u zaljevu, a tip L uvijek u jezeru Edku, izmiješana voda M1 i M2 je prisutna u jezeru ili zaljevu u ovisnosti o brzini i frekvenciji prevladavajućih sjevernih vjetrova te o količini poljoprivredne drenažne vode. Povećana količina drenažne vode se javlja ljeti i koincidira s malom brzinom sjevernih vjetrova što uslovljuje strujanje iz jezera prema moru. U zaljevu to uslovljuje pojavljivanje tipova voda M1 i M2.

       Obrnuti uslovi se javljaju zimi kada je morska voda potiskivana prema jugu, pa se tipovi M1 i M2 javljaju u samom jezeru.

        U radu je detaljno prikazana cirkulacija i raspodjela spomenutih tipova vode te utjecaj i rasprostranjenje industrijske otpadne vode u jugozapadnom dijelu zaljeva Abu Kir.

 

Objavljeno

15.12.1976

Broj časopisa

Rubrika

Symposium on the Eastern Mediterranean Sea IBP/PM-UNESCO. Malta, September 1973