Ekološka istraživanja faunističkih naselja gornjeg litorala hridinastih obala srednjeg Jadrana
Sažetak
Ispitivanje supralitorala, mediolitorala i najgornjeg dijela infralitorala vršio sam u kanalskom području srednjeg Jadrana i to n otocima Čiovo i Šolti, te na području otvorenog srednjeg Jadrana na otocima Visu i Biševu. Izučavan je utjecaj izloženosti valovima na kvalitativni i kvantitativni sastav naselja kao i na geografsku i vertikalnu rasprostranjenost pojedinih vrsta i naselja u cijelini. Ispitivana su naselja sa izloženih i zaklonjenih lokaliteta.
Ukupno je obrađeno 18 različitih postaja.
Izučavanja su obuhvatila: 1. kvalitativnu i kvantitativnu analizu naselja; 2. rasprostranjenost (geografsku i vertikalnu); 3. biomasu (abundaciju) pojedinih vrsta; 4. utjecaj ekoloških faktora na kvalitativni i kvantitativni sastav, pa su u tu svrhu uzimani hidrografski i meteorološki podaci; 5. visina supralitoralne i mediolitoralne stepenice i razvijenosti njihovih naselja; 6. obrađene su karakterističnije vrste alga koje dolaze na ispitivanom dijelu litorala; 7. posebno su proučavane dominantne i karakteristične vrste faunističkih naselja supralitorala, mediolitorala i najgornjeg dijela infralitorala.
Za određivanje abundacije vrsta na nekom arealu služio sam se metodom kvadrata površine ¼ m2.
Iz proučavanja faunističkih naselja u odnosu na ekološke faktore supralitorala, mediolitorala i najgornjeg dijela infralitorala hridinastih obala srednjeg Jadrana proizlazi, da u tim naseljima (koja su bila objekt izučavanja), obzirom na izloženost lokaliteta prema mlatnju vlova, ne postoje neke bitne kvalitativne razlike dok su kvantitativne veoma jasno izražene. Protežući ovo zapažanje i na elemente vegetacije tj. uzimanjući u obzir cijelovite biocenoze, konstatirane su i kvalitativne i kvantitativne razlike koje proizlaze u prvom redu iz različitog stupnja izloženosti mlatanjem valova, stupnju osvjetljenosti, kao i o kutu nagiba obale.