Izučavanje volumena bakterijskih stanica na području srednjeg Jadrana
Sažetak
U radu su izneseni rezultati izračunavanja volumena bakterijskih stanica u vodama srednjeg Jadrana. Izračunavani su volumeni stanica u nativnom i fiksiranom stanju direktno iz morske vode i nakon kultiviranja. Za kokoidalne oblike upotrijebljena je formula za kuglu, a za štapićaste oblike formula za valjak. Prosječni volumeni su izračunavani uvrštavanjem dobivenih vrijednosti po aritmetičkim sredinama i po srednjim vrijednostima kubova odnosno kvadrata dijametra.
Prosječni volumeni bakterijskih stanica su veći od kultiviranih sojeva (iste morfološke grupe) u odnosu na stanice dobivene direktno iz morske vode (tabele 1. i 2). Veći su volumeni dobiveni izračunavanjem po vrijednostima srednjih veličina kubova odnosno kvadrata dijametra od onih dobivenih po aritmetičkim sredinama (tabela 3).
Zbog priličnog variranja prosječnih volumena fiksiranih stanica nije moguća upotreba nekog faktora za pretvaranje »suhog« volumena u mokri.
U ispitivanom području prosječni volumen za kokoidalne oblike iznosi 0,75 µ3, a za štapićaste 0,96 µ3. Pri izračunavanju bakterijske biomase stoga treba obratiti pažnju brojčanoj zastupljenosti po morfološkim grupama. Iz dobivenih rezultata je vidljivo da nije pogodna upotreba neke uvjetne vrijednosti za volumen bakterijske stanice.