Prilog poznavanju ekologije planktonske faze života brgljuna u srednjem Jadranu
Sažetak
Cilj ovoga rada je istraživanje horizontalne i vertikalne distribucije jaja, larava i postlarava brgljuna, Engraulis encrasicolus (Linnaeus 1758) u srednjem Jadranu, kao i istraživanje njihova odnosa prema abiotskim faktorima. Sakupljanje zooplanktonskog materijala vršeno je na profilu Kaštelanski zaljev - Pelegrin - Pakleni otoci - Stončica od siječnja 1968. do prosinca 1969. godine. Uzorci su uzimani na četiri postaje planktonskom mrežom tipa »Helgoland« jedan put mjesečno da bi se ispitala horizontalna distribucija jaja, larava i postlarava brgljuna u prostoru i vremenu. Mrežom na zapor uzimani su uzorci po slojevima u srpnju i kolovozu obje godine istraživanja na postaji »Stončica«, da bi se ispitala vertikalna raspodjela jaja, larava i postlarava brgljuna. Mrežom tipa »Helgoland« uzeto je ukupno 90, a mrežom na zapor 66 uzoraka.
Jaja brgljuna su se javljala na istraživanom profilu od ožujka do studenog, ali je njihova pojava u 1968. uslijedila mjesec dana kasnije (u travnju) i prestala mjesec dana ranije (u listopadu) nego u 1969. godini. Maksimum jaja je zabilježen u periodu lipanj - srpanj tokom obje godine istraživanja, ali su 1969. na postaji »Stončica« nađena dva maksimuma i to u svibnju i rujnu. Ustanovljeno je, također, da je broj jaja tokom obje godine najveći na postaji »Stončica« i da njihova pojava ranije počinje i duže traje na ovoj postaji nego na ostalim, koje su bliže kopnu. Postotak jaja brgljuna u odnosu na broj jaja ostalih riba opada od postaje »Stončica«, gdje iznosi preko 60%, prema postaji »Kaštelanski zaljev« što pokazuje da jaja brgljuna dominiraju na području izloženom utjecaju otvorenog mora za vrijeme njihove pojave u planktonu.
Larve brgljuna, kao i poslarve, javljaju se u planktonu od travnja do studenog. U 1968. godini njihova pojava je trajala mjesec dana kraće (do listopada) nego u 1969. Larve, kao i poslarve brgljuna, najbrojnije su na postaji »Pelegrin«, manje ih je na postajama »Stončica« i »Kaštelanski zaljev«, a veoma malo na postaji »Pakleni otoci«. Maksimum larava nađen je 1968. u lipnju i kolovozu, a 1969. u lipnju, kolovozu, rujnu i listopadu, dok je maksimum postlarava nađen u 1968. u lipnju, kolovozu i listopadu, a u 1969. u lipnju, kolovozu i studenom.
Istraživanja zapornom mrežom su pokazala da se jaja brgljuna nalaze u najvećem broju u sloju od 0 do 10 m, a larve i postlarve u sloju od 10 do 20 metara dubine. Larve se, kao i postlarve, javljaju u blizini površine samo noću, dok se njihov broj povećava u popodnevnim satima na dubini većoj od 20 m, što pokazuje da postoji dnevno-noćna migracija larvalnih stanja brgljuna.
Rezultati mjerenja većeg i manjeg promjera jaja, kao i dužine larava, na materijalu sakupljenom od travnja do srpnja tokom obje godine na postajama »Stončica« i »Pelegrin« pokazali su da se veličina jaja i larava smanjuje od travnja prema srpnju. Utvrđeno je da je veličina jaja obratno srazmjerna temperaturi morske vode. Usporedba između broja živih i mrtvih jaja u svaokm pojedinom stadiju pokazala je da je broj mrtvih jaja najveći u ranijim stadijima.
Utvrđeno je da se prijelaz sa stadija larve u stadij postlarve vrši u intervalu dužine od 2,81 do 3,93 mm. Analiza odnosa između broja larava i postlarava brgljuna svrstanih u dužinske skupine od 2, 4, 6 i 8 mm pokazala je da se broj primjeraka iz skupina od 4, 6 i 8 mm naglo smanjuje u odnosu na skupinu od 2 mm u kojoj se nalaze larve i postlarve koje su tek resorbirale žumančanu kesicu. Ta pojava pokazuje da postoji »kritičan period« pri prijelazu s pasivne na aktivnu ishranu.
U ovom radu izvršena su ispitivanja odnosa između planktonske faze brgljuna i abiotskih faktora. Granice temperature unutar kojih su utvrđena jaja i larve brgljuna kretale su se od 13, 17 do 23,70° C. Postlarve su nađene u granicama temperature od 15,93 do 23,70° C. Granica saliniteta unutar kojih su se pojavljivala jaja bile su od 33,86 do 38,69° C, a za larve i postlarve zabilježene su od 32,70 do 38,69° C. Gustoća vode je prilikom pojave jaja varirala od 24.13 do 28.89 σt, a za larve i postlarve od 22.42 do 28.34 σt.
Nađene su i optimalne granice temperature, saliniteta i gustoće vode unutar kojih se javlja maksimum jaja, larava i postlarava.
Utvrđeno je da sezonsko kretanje temperature utječe na dužinu trajanja pojave jaja, larava i postlarava brgljuna, kao i na vrijeme pojave njihova maksimuma. Više temperature u rujnu, listopadu i studenom 1969. godine su, izgleda, jedan od uzroka što su se planktonski stadiji brgljuna nalazili u većem broju u rujnu i listopadu, a i njihove pojave u studenom te godine.
Optimalne granice saliniteta za jaja, larve i postlarve brgljuna su niže na postaji »Kaštelanski zaljev« nego na ostalim postajama, a maksimum jaja je, također, nađen unutar nižih granica gustoće na toj postaji. Na osnovu toga bi se moglo zaključiti da brgljun koji se mrijesti na području Kaštelanskog zaljeva ima drugačiju ekološku valenciju od onoga koji se mrijesti na području ostalih postaja i da, vjerojatno, predstavlja posebnu grupu.