Aktivnost bakterija pri izlučivanju fosfata iz morskih sedimenata u pridnenu vodu
Sažetak
1) U eksperimentima se pratilo kolebanje broja heterotrofnih bakterija, slobodnih fosfata, količina kisika i koncentraciju H-iona. Dobiveni rezultati su diskutirani.
2) Utvrđeno je, da - pod kontroliranim laboratorijskim uslovima - morska voda u dodiru s morskim muljem otapa iz ovoga kemijskim putem određene količine slobodnih fosfata. Količina kemijski otopljenih fosfata iz neke količine mulja u obrnutom je razmjeru s količinom vode, a u upravnom razmjeru s količinom raspoloživog mulja. Tako se iz 10 gr mulja, stavljenih u 300 cm3 morske vode, kemijski otopi oko 33,6 mgr/m3 fosfata, a u 1000 cm3 vode 29,9 mgr/m3. Otopljene količine fosfata ostale su u otopini 13 dana, a prema kraju eksperimenta bile su u slabom opadanju.
3) Iz prirodnog morskog mulja izlučuju se kroz 12 dana, u uslovima eksperimenta, u prirodnu morsku vodu veće količine slobodnih fosfata pod striktno anaerobnim (93,0 mgr/m3), nego pod aerobnim (69,0 mgr/m3) ili poluaerobnim uslovima (81.5 mgr/m3). Izlučene količine fosfata bile su u stalnom porastu kroz 12 dana, koliko je trajao eksperiment.
4) Suspenzija raznih bakterijskih vrsta oslobađa, nakon 17 dana, iz sterilnog mulja i sterilne morske vode veće količine fosfata pod striktno- anaerobnim (70,5 mgr/m3), nego pod aerobnim (30,0 mgr/m3) ili poluaerobnim uslovima (40,) mgr/m3). Ukupne količine oslobođenih fosfata su manje od onih oslobođenih iz prirodnog mulja i morske vode. I u ovim uslovima otopljeni fosfati bili su uglavnom u stalnom porastu kroz 17 dana trajanja eksperimenta.
5) Čiste bakterijske kulture oslobađaju, u određenim uslovima, iz mulja prosječno po 10,4 mgr/m3 fosfata u 24 sata, a količina oslobođenih fosfata, u pojedinim kulturama, jako varira.