O gradijentskim strujama Jadranskog mora
Sažetak
Za izračunavanje geopotencijalnih topografija za područje Jadranskog mora upotrebljen je materijal ekspedicija NAJADE i CICLOPE (1911.-1914. g.), a za dobivanje vertikalnog rasporeda brzina struja na profilu Sicilija-Peloponez korišten je materijal ekspedicija THOR (1910) i DANA (1930).
Geopotencijalne anomalije i brzine struja računate su iz podataka za temperaturu i salinitet B j e r k n e s o v o m metodom, odnosno H o l l a n d - H a n s e n o v o m formulom, a kao dubine referencije uzete su izobaričke dubine od 50, 100 i 200 m za područje Jadrana, a 500 i 1000 m za profil Sicilija - Peloponez.
Izračunate su dinamičke topografije za područje Jadrana za 6 različitih situacija: 16. VIII.-6, IX. 1911. g., 16. II.-11. III. 1912. g., 16.V.-9. VI. 1913. g., 16. VIII.-1. IX. 1913. g., 16.-24. XI. 1913. g. i 16. II.-9. III. 1914. g.
Utvrđeno je, da strujnice u Jadranu imaju ciklonalan tok.
Ustanovljene su ritmičke promjene u režimu jadranskih struja, t. j. ljeti nalazimo brže i razvijenije strujanje uz zapadnu obalu, a zimi uz istočnu, dok je u proljeće i jesen strujanje uz obe obale jednako razvijeno. Općenito su u mjesecima augustu-septembru i novembru struje brže (do 30 cm/sec) nego u februaru, kada su najslabije izražene.
Razmatran je ciklonalni tok strujnica u Jadranu, koji je doveden u vezu s karakterom gradijentskih struja u tom basenu. Naime, uz obe obale u periodu izrazitog strujanja, struji lakša voda, jer se u proljetno-ljetnom periodu oblikuje u sjevernom Jadranu lakša vodena masa, a u jesensko- zimskom u južnom Jadranu.
Tretirane su sezonske razlike u smještaju maksimuma i minimuma dinamičkih dubina. Nađeno je, da se ljeti u području sjevernog i srednjeg Jadrana nalazi maksimum, a zimi minimum. Ovo je protumačeno velikim godišnjim amplitudama temperature mora u sjevernom Jadranu kao i prilivom slatke vode u proljeće u tom području. Ukazano je na vezu pojavljivanje maksimuma u sjevernom Jadranu i stvaranja izlazne struje, kao i pojavljivanja minimuma u istom području i stvaranja ulazne struje u Jadran.
Nađeno je, također, da se uz niži minimum u sjevernom Jadranu oblikuje i brža ulazna struja, a uz viši maksimum brža izlazna struja. Kako ulazna struja u Jadran struji zimi iz slanijeg Mediterana, pretpostavljeno je da takva struja uvjetuje zimsko zaslanjenje jadranskog basena, dok ga ljetna izlazna struja sa slađom vođom u izvornom području zaslađuje.
Utvrđeno je, da strujanja u Jadranu nisu svake godine jednaka, a da su te razlike u vezi s različitim stanjem hidrografskih faktora u tom basenu.
Izveden je zaključak, da relativne struje u Jadranu imaju važan udio u općem strujanju.
Kratko je razmatran odnos rasporeda struja na profilu Socilija-Peloponez prema strujanju u Otrantskim vratima.