Pomorska flora Jabuke
Sažetak
Mnogostruk naučni interes sklonio nas je da istražimo naselje podmorskog bilja kod Jabuke. Pod ovim razumijevamo naselje, koje raste na stijenama Jabuke i jabučnog plićaka, te na tvrdom dnu neposredno oko njih i između njih. U desetgodišnjem razdoblju (između 1947. i 1956.) 14 puta smo posjetili otočić, izučavali smo njegove vegetacijske odnose i sabirali algološki materijal. Posjeti i sabiranja su vršeni u raznim sezonama godine, pa su sabrani i izučavani ako ne svi, a ono glavniji i općeniti elementi jabučke flore.
U ispitivanju jabučkog naselja zakupljao nas je dvostruk niz problema. U prvome redu išli smo za tim da upoznamo sastav, značajne crte i porijeklo jabučke flore, a zatim građu, te ekološke, fitocenotske i zonalne odnose jabučke vegetacije. Prema tome i rezultate svojih ispitivanja donosimo u dva dijela. U ovom prvom dijelu, pod naslovom »Podmorska flora Jabuke«, donosimo - nakon kratkog prikaza topografskih, batimetrijskih, batilitologijskih i fizikalno-kemijskih osobina ispitivanog područja - sistematski prikaz svih vrsta i nižih sistematskih jedinica, sabranih kod Jabuke i prikazujemo najznačajnija obilježja jabučke flore. U drugom dijelu donijet ćemo - kasnije - pod naslovom »Podmorska vegetacija Jabuke«, rezultate izučavanja ekoloških, fitocenotskih i zonalnih odnosa jabučkog naselja.
Ovaj prvi dio obuhvaća dva poglavlja. U prvome se donosi sistematski popis, odnosno prikaz, svih izučavanih vrsta, podvrsta, varijeteta i forma. Za vrste, koje nisu bile prije poznate za Jadran, ili mogu biti od znatnijeg interesa za izučavanje mikroevolucije, ili su dosada uopće bile nepoznate, doneseni su nešto obilniji morfološki podaci, odnosno opisi, a po mogućnosti i crteži, a za nove vrste također i dijagnoze na latinskom jeziku. Neki novi oblici, koje smo već prije objavili u prethodnim publikacijama - tako naročito jabučke cistozire - ovdje su samo kratko tretirani ili samo navedeni. Što se tiče ostalih, poznatijih i općenitijih vrsta za njih donosimo, i to u najkrupnijim crtama, samo one morfološke podatke, koji izgledaju potrebni za izučavanje njihove varijabilnosti. Kod nekih oblika zbog njihova divergiranja ili zbog tehničkih poteškoća (pomanjkanje materijala ili literature) nije bila moguća identifikacija, ili smo se morali zadovoljiti time da dademo privremeni naziv. Pri tome smo imali na umu, da je za stvar najvažnije - važnije i od samog naziva - da zabilježimo morfološke podatke, koji će poslužiti kod daljnjih izučavanja i usporedbi. Kod svake vrste smo također naveli - koliko nam je to bilo moguće - period vegetiranja, doba fruktifikacije, stanište i dubinu rasprostranjenosti. U sistematskom prikazu donosimo ukupno 300 oblika, i to 284 vrste i 16 pripadnika nižih sistematskih jedinica.
U poglavlju »Opća obilježja jadranske flore« najprije se ističe relativno visok broj jabučkih vrsta. Jabučka flora obuhvaća veći broj oblika od broja, koji Lorenz (1863.) donosi za cijelo područje Kvarnera, i ona se s obzirom na mali lik, te jednostranost, a donekle i ekstremnost jabučkog biotopa ima smatrati relativno vrlo bogatom. Ističe se i karakter novosti jabučkog naselja, u kojemu je ustanovljeno, da je od ukupno 300 oblika, 81 oblik, koji otprije nije bio poznat u Jadranu. Među njima ima ih 30, koji su poznati iz drugih mora, a ostalih 51 predstavljaju nove, otprije uopće nepoznate oblike. Među ovima ima ih približno polovica (25), koje smo već opisali u objavljenim publikacijama, a trinaest vrsta i toliko drugih oblika se po prvi put opisuju u ovome radu. Relativno veliki broj vrsta (veći od četvrtine od svih prisutnih), dijelom otprije nepoznatih iz Jadrana, a dijelom novih, daju jabučkoj flori obilježje novosti. To ujedno vodi do pomisli, da je jadranska flora bentoskih alga još nedovoljno istražena, da krije znatan broj nepoznatih vrsta i da bogatstvu vjerovatno ne zaostaje za drugim florama mediteranskog područja.
Prikazuju se brojčani odnosi pojedinih grupa, iz kojih se vidi, da su kloroficeje kod Jabuke relativno podjednako zastupane kao i u Napuljskom zalivu. Nasuprot njima feoficeje dolaze u relativno znatno većem broju, naročito u odnosu prema rodoficejama. Kvocijent R/F iznosi (kod Jabuke) 1.92, pa je prema tome znatno manji nego u ostalim dijelovima Mediterana i sličan je onome, koji je ustanovljen u naseljima borealnih voda oko Kanala. Prema tome i u tom pogledu flora Jabuke pokazuje prilično izrazit karakter sjeveroatlantskih borealnih voda.
Izučavanje flornih elemenata Jabuke pokazuje, da su u toj flori, još u većoj mjeri nego u mediteranskoj, zaostali kosmopolitski, cirkumtropski, indopacifički i subarktički elementi. Nasuprot njima, glavnu masu jabučke flore čine mediteransko-atlantski, borealni i - nazovimo ga za sada tako - jadranski element. Mediteransko atlantske vrste su jako zastupljene u jabučkoj flori, ali u relativno manjoj mjeri nego u florama Napuljskog zaliva i južne obale Francuske. Nasuprot tome ovdje je borealni element prisutan u većoj mjeri nego u ostalim dijelovima Mediterana i on daje jabučkoj, a po tome i cijeloj jadranskoj flori, više borealan karakter. Konačno u flori Jabuke sudjeluje i jadranski element, a tim imenom ovdje označujemo vrste, koje dosada nisu poznate izvan Jadrana i vjerovatno su neke od njih u Jadranu endemske, o čemu će moći odlučiti tek kasnija izučavanja. Konačno, koliko se može suditi iz već dobivenih podataka, u izgradnji jabučke flore vjerovatno sudjeluje i izvjestan broj oblika, koji su se formirali ili se formiraju pod utjecajima otočne izolacije i predstavljaju endemske oblike Jabuke.
Navedena istraživanja i rezultati ovog prvog dijela rada imaju se smatrati potrebnim uvodom za izučavanje ekoloških odnosa jabučke vegetacije, koji će slijediti u drugome dijelu.