Prilog izučavanju odnosa srdele (Sardina pilchardus Walb.) i njezine sredine
Sažetak
Podaci o raspodjeli duljine srdele u 1954. g. pokazali su još jednom, da se u vodama Visa i Biševa zadržava samo velika riba. Na osnovu kolebanja duljine srdele na tom području iz godine u godinu i orijentacionih podataka o sastavu lovina s obzirom na starost pretpostavilo se, da slab ulov 1952.-1954. nije bio određen suviše intenzivnim lovom, već fluktuacijama jačine godišnjih klasa.
Na osnovu raspodjele duljine srdele i ranijih podataka o kretanju pretpostavilo se, da je riba u sezoni lova 1954. g. prilazila kopnu, te da slab ulov u toj godini nije bio uvjetovan promjenom pravca njezinog kretanja.
Analiza raspodjele temperature i saliniteta nije ukazala na određen odnos srdele prema tim činiocima.
Izraženo je mišljenje, da bi kretanja srdele mogla donekle biti određena odnosima brojnosti jedinki u naselju. Pretpostavilo se, naime, da nastupanje mlađih jakih godišnjih klasa, putem širenja njihovog habitata, kakvo se ispoljilo u 1947. i 1948. g., uvjetuje izvjestan poremećaj u kretanju velike ribe prema obali kopna. Ukoliko bi to bilo točno, moglo bi se, u slučaju jačeg uklapanja mlađih primjeraka na području Visa i Biševa, te poremećaja kretanja ribe prema obali kopna, zaključivati na nastupanje jedne brojno jače generacije i na predstojeći porast ulova.