O sešima u Kaštelanskom zaljevu
Sažetak
Za istraživanje seša u Kaštelanskom zaljevu upotrebljeni su tjedni mareogrami s rta Marjana, petodnevni mareogrami iz Divulja, jednodnevni mareogrami iz Divulja i s rta kod Sv. Kaje, te registracije strujomjera s rta Marjana.
Periodi seša određeni su tako, da su na mareogramima traženi nizovi oscilacija istog perioda, a za svaki niz određen je srednji period. Ovi su periodi skupljeni u grupe s istim stupnjem veličine i traženi su srednjaci tih grupa.
S mareograma s rta Marjana dobiveni su periodi od 150 min., 104 min. i 60 min. Nađene su još i oscilacije s kraćim periodom, koji se nije mogao odrediti. S mareograma iz Divulja dobiveni su periodi, koji se neznatno razlikuju od gornjih.
Ispitivanjem mareograma iz Bračko-Splitskog kanala utvrđeno je, da je period od 60 min. period slobodne oscilacije Kaštelanskog zaljeva, dok su periodi od 150 i 104 min. periodi većeg basena s kojim taj zaljev prisilno oscilira.
Zbog oblika zaljeva bilo je potrebno ispitati, da li postoje lateralna gibanja, koja bi se ispoljila kao jezerski seš unutarnjeg korita. Ispitivanjem mareograma iz Divulja i kod Sv. Kaje utvrđeno je za seš s periodom od 60 min. da na oba kraja zaljeva ima istovremeni nastup maksimuma, odnosno minimuma denivelacija, što odgovara osnovnom sešu cijelog zaljeva. Lateralna gibanja nisu, dakle, utvrđena.
Ispitivanje registracija strujomjera potvrdilo je ranija zaključivanja, da je period od 60 min. zaista osnovni period zaljeva.
Za račun osnovnog perioda upotrebljena je formula (1), s tim da su uvažene dvije varijante ograničenja zaljeva. Dobiveni periodi korigirani su još t. zv. korekcijom za ušće (3) odnosno (5). Računski dobiveni rezultati dobro se slažu s vrijednostima dobivenim iz mareograma. Pokazalo se, da je druga varijanta ograničenja zaljeva vjerojatnija.