Godišnja vertikalna raspodjela zooplanktona na jednoj postaji u južnom Jadranu
Sažetak
U ovom radu izneseni su prvi podaci za južni Jadran o pojavljivanju, promjenama gustoće i vertikalnoj raspodjeli zooplanktona tokom jedne godine. Istraživanja obuhvataju rasdoblje od 30. X. 1951. god. do 6. XI. 1952. god. Za to vrijeme izvršeno je 12 izlazaka. Svakog puta učinjeni su na isti način i skoro u isto doba dana koso-horizontalni potezi straminskom mrežom tipa Nansen u tri sloja: od 0 do 50 m, od 50 do 100 m i od 100 do 150 m dubine. Za svaku zooplanktonsku grupu iznesen je u općem pregledu popis brojnijih vrsta i ukupan broj primjeraka. Za važnije grupe donose se podaci o gustoći i promjenama broja vrsta tokom godine.
1) Nešto vilše od polovice vrsta na našoj postaji bilo je zastupano u pojedinačnim primjercima. Ostale 73 vrste pojavljuju se tokom cijele ili kroz veći dio godine u znatnijem broju, te je za svaku vrstu prikazano kratkim opisom i slikama:
a) vertikalna raspodjela,
b) sezonske promjene broja primjeraka,
c) srednja dnevna razina i raširenje.
2) Iz iznesenih podataka o srednjoj dnevnoj razini očigledno je:
a) Najveći broj vrsta na našoj postaji, nešto više od 50%, ima srednju dnevnu razinu u sloju od 50 do 100 m. Od ostalih, manji broj vrsta, svega devet, pokazuje srednju dnevnu razinu u sloju od 0 do 50 m, a znatno veći u dubini ispod 100 m.
b) Najizrazitije i najveće sezonske vertikalne promjene pokazuju vrste sa srednjom razinom u dubini ispod 100 m, dok se kod vrsta sa srednjom dnevnom razinom u sloju od 0 do 50 m te promjene daju tek jedva naslutiti.
3) Raširenje pojedinih vrsta na našoj postaji iznosi od 25 m do 60 m. Najveće je kod vrsta sa srednjom dnevnom razinom u sloju od 50 do 100 m, a najmanje kod vrsta sa srednjom dnevnom razinom u sloju od 0 do 50 m.
4) Na slici 74 i 75 prikazane su vertikalna raspodjela cjelokupnog zooplanktona i kroz godinu oscilacije dubine u kojoj je nađen najveći broj primjeraka. Dubina u kojoj je nađen najveći broj primjeraka u jeseni i zimi najbliža je površini, a u ostalim sezonama je u dubini ispod 100 m ili samo nešto iznad. Najveće razlike u oscilacijama dubine u kojoj je nađen najveći broj primjeraka pokazuju se na prelazu od zime na proljeće.
5) Uspoređene vrijednosti dubine u kojoj je nađen najveći broj primjeraka i dubine u kojoj je nađen najveći broj vrsta tokom godine pokazuju:
a) Porast broja vrsta u površinskim slojevima započinje istovremeno s ohlađivanjem površine mora t. j. u jeseni. Najveći je za vrijeme homotermne stratifikacije, a najmanji kada se pokazuju najveće temperaturne razlike između površinskog sloja i dubine od 150 m.
b) Na našoj postaji prevladavaju vrste dubljeg mora, a promjene dubine u kojoj je nađen najveći broj primjeraka u jeseni, početkom proljeća, a naročito za vrijeme zime uvjetovane su pretežno vertikalnim pomicanjem tih vrsta, dok je za vrijeme ljeta skoro potpuno isključen njihov utjecaj.
6) Gustoća cjelokupnog zooplanktona pokazuje izrazito dva maksimuma: veći i duži početkom proljeća, a manji i kraći za vrijeme ljeta.
7) Iz prikaza gustoće cjelokupnog zooplanktona i oscilacija dubine u kojoj je nađen najveći broj primjeraka tokom godine proizlazi (sl. 76):
a) Nakon ljetnog maksimuma gustoća cjelokupnog zooplanktona je u jeseni u naglom opadanju i to pretežno zbog smanjenja gustoće u donjim slojevima.
b) Zimi i većim dijelom proljeća gustoća cjelokupnog zooplanktona je u porastu, u početku zbog povećavanja gustoće u površinskom sloju, a za vrijeme proljeća u dubini ispod 100 m.
c) Porast gustoće cjelokupnog zooplanktona za vrijeme ljeta prouzrokuje pretežno povećanje gustoće u slojevima iznad 100 m dubine.
Na temelju toga izveden je slijedeći zaključak:
Proljetni maksimum gustoće cjelokupnog zooplanktona na našoj postaji uvjetovan je razvojem vrsta sa srednjom dnevnom razinom ispod 100 m ili blizu 100 m dubine, a ljetni maksimum vrstama sa srednjom dnevnom razinom znatno iznad 100 m dubine.