Prilog poznavanju ekologije mriješćenja srdele (Sardina pilchardus Walb.) u Jadranu
Sažetak
1. Radi upoznavanja trajanja embrionalnog razvoja srdele izvršene su svakog sata planktonske lovine u otočnom području srednjeg Jadrana, kod rta Pelegrin. Istraživanja su u decembru i u martu obuhvatila dva cijela dana.
2. Redoslijed pojavljivanja pojedinih razvojnih stadija pokazao je, da se srdela mrijesti samo u određeno doba dana, i to u decembru od cca 18 do 22 sata, a u martu od cca 19 do 24 sata (sl. 1, tab. V i VI).
3. Embrionalni razvoj u decembru, uz temperaturu od 18° C traje skoro 2 dana, a u martu, uz temperaturu od 13° C, nešto manje od 4 dana. Za svaki stupanj razlike u temperaturi mora mijenja se trajanje embrionalnog razvoja za oko 8 sati (tab. III).
4. Temperaturna karakteristika embrionalnog razvoja odgovara vrijednostima, koje su konstatirane i za ostale ribe (tab. IV).
5. Činjenica, da mriješćenje u decembru započinje nešto ranije nego u martu, daje naslućivati, da je i svjetlost možda jedan od faktora, koji utječe na početak mriješćenja.
6. Podaci A h l s t r o m-a (1943) za kalifornijsku srdelu skoro se u potpunosti podudaraju s iznesenim rezultatima. Razlika je jedino u tome što su u našem materijalu konstatirana i jaja s prvim brazdanjima, koja američki autor nije imao na raspolaganju. Naprotiv, I. razvojni stadij koji je A h l s t r o m našao u većem broju, bio je kod nas vrlo rijedak.
7. Da se što bolje upozna ekologija mriješćenja, bilo bi od osobite važnosti odrediti sloj, u kojem se pojavljuju jaja I. stadija, jer bismo se na taj način ujedno i približili poznavanju dubine, u kojoj je mrijesti srdela.