Izvještaj o rezultatima eksperimenata gnojenja Mljetskog jezera novim postupkom
Sažetak
U toku našeg rada u znatnoj mjeri se uspjelo postići postavljeni cilj: gnojenjem na jeftiniji način, praktično upotrebom samoga fosfatnog gnojiva, postizavanje višestrukog povećanja organske proizvodnje u jednom morskom zalivu. Rad je vršen na Mljetskim jezerima.
Novom i povoljnom metodom raspršivanja postizava se dobro otapanje superfosfatnoga P u moru. Čistoga P je dodano oko 37,7 P-PO4 mg/t vode u Mljetskom jezeru ili oko 117 kg superfosfata po ha jezera.
Potanko je dat opis novog postupka gnojenja vodenih tijela.
U ovom pokusu potvrđena je točnost sheme kruženja hranjivih tvari: u određenim uslovima, koji su ispunjeni u Velikom Mljetskom jezeru i malene količine P izazvat će odnosno pojačati eutrofiziranje ovog morskog zaliva i odatle proizvesti osiromašenje kisikom u dubokim slojevima bazena ljeti 1954. i zimi 1954./55. g.
Iznesene su indicije, koje upućuju na to, da je 1954. g. došlo do aktiviziranja fosfata iz sedimenata u dijelu Mljetskog jezera, kao posljedica gnojenja jezera.
Na temelju iznesenih argumenata sa znatnom vjerojatnošću se zaključuje mogućnost, da je u toku eksperimenata uspjelo aktivizirati i atmosferski dušik, dodavanjem fosfata, kiselinskog zemljinog ekstrakta i još nekih soli teških metala. U najmanju ruku efekt velikog povećanja proizvodnje u jezeru je postigenut, takoreći, bez dodavanja N soli, točnije sa oko ⅟45-inom količine, koju su upotrebili u škotskim eksperimentima.
Dobivena je evidencija, da se dio dodanog fosfata zadržava na pognojenom području, gdje biva vezan na organizme i detritus, odakle se opet slijedeće godine regenerira i pojavljuje u otopini.
U toku ljeta 1954. god. došlo je do osiromašenja kisika u dubinskom sloju vode uslijed visoke proizvodnje u pognojenom jezeru. Taj proces je išao negdje do potpunog nestanka O2 u vodi i do pojave H2S u vodi jezera. Isto tako je ljeti 1954. neposredno blizu sloja proizvodnje u području jezera došlo i do velikih nagomilavanja kisika, do prezasićenja od 198,3%, ili 216,2% O2, također uslijed povećanja proizvodnje. Ovakve dvije pojave ranije nisu bile poznate u Velikom jezeru.
Iz podataka gomilanja, odnosno potroška kisika u dubljim slojevima izlazi, da je kao posljedica gnojenja bila povećana biljna proizvodnja u raznim dijelovima jezera za 6 puta.
Gnojenje je uz znatne oscilacije povoljno uplivalo na povećanje gustoće fitoplanktonske populacije posebno ljeti. Maksimalne nađene vrijednosti broja fitoplanktonskih stanica za Veliko jezero u razdoblju od srpnja do studenoga su gnojenjem povećane i do 30 puta.
Utvrđeno je veoma znatno i izrazito povećanje gustoće biljnog bentosa posebno cianoficea i bentoskih diatomea poslije gnojenja.
Iz dobivenih podataka proizlazi da se upotrebljeni način gnojenja može upotrebiti kao sredstvo za uklanjanje ljetne stagnacije u biljnoj proizvodnji, u najmanju ruku, u sličnim mediteranskim morskim bazenima.
Nije utvrđeno povećanje populacije zooplanktonata uslijed gnojenja jezera.
Kao posljedica znatne eutrofizacije poslije početka fosfatnog gnojenji Velikog jezera znatno se smanjila prozirnost vode jezera.
Utvrđeno je, da je u pognojenom Mljetskom jezeru 1954. g. prirast kamenica u dužini bio 4,2 puta veći, nego li ranijih godina prije gnojenja jezera. Prirast kamenica u težinu je bio prosječno 26,0 gr po komadu na godinu viši u pognojenom jezeru nad onim u nepognojenom jezeru, a brzina rastenja (u težinu) je bila 5,0 puta veća nego li u nepognojenom jezeru.
Utvrđeno je, da u pognojenom jezeru 1954. g. smanjeno ugibanje kamenica u kulturama. Izneseno je mišljenje, da se smanjenje mortaliteta može smatrati općenitim znakom poboljšanja prilika.
Nadalje gustoća populacije riblje mlađi je porasla na pr. trlje i gavuni. Odrasla riba je dobila na masnoći kao cipli, arbuni ili trlje.
Pognojeni morski zaliv uspijeva privlačiti izvana i odraslu ribu, kao što je to bukva ili inćun u većoj mjeri nego li prije. Utvrđeno je, da su u Mljetsko jezero 1954. g. ušle i veće količine srdela.
Iz svega se izvodi zaključak, da je izvedivo gnojenje zatvorenijih morskih zaliva srodnih Mljetskim jezerima na upotrebljeni način i da ono djeluje povoljno na umnažanje, rast i održanje školjkaša, riba i drugih organizama u pognojenom području.