Statistička analiza lovina vučom na robolovnom području istočnog Jadrana 1951

Autor(i)

  • Šime ŽUPANOVIĆ

Sažetak

       U ovom je radu data statistička naliza lovina vučom na ribolovnom području istočnog Jadrana (uglavnom kanala i priobalnog pojasa) za 1951. g. Dobiveni su podaci dosta oskudni za detaljniju statističku analizu. To naročito vrijedi za biološke i ekološke karakteristike, koje se odnose na rastenje, sastav s obzirom na veličinu, mriješćenje i drugo, koje nisu uzete u razmatranje. Na osnovu toga, ovaj preliminarni rad ne pretendira ni na kakove definitivne zaključke. To je zadatak jedne kontinuirane i detalj­nije kvalitativne i kvantitativne analize stanja ribljih naselja. Zaključci, koji se mogu izvesti iz ove statističke analize bili bi slijedeći:

  1. Relativna gustoća naselja naših otvorenih teritorijalnih voda veća je od one u kanalima i priobalnom pojasu. To je utoliko važnije, što intenzivnije poslijeratno vučarenje kod nas ima još uvijek ka­nalski i priobalni karakter.
  2. Opaženo je neznatno opadanje ulova po jedinici vremena u po­slijeratnom intenzivnijem vučarenju. Zbog osvježenja populacija bilo bi potrebno, barem za kraći period vremena, zabraniti vučarenje u kanalima i priobalnom pojasu svim brodovima preko 80 KS (u nekim područjima i onima iznad 50 KS).
  3. Svako daljnje povećavanje ulova u kanalima i priobalnom pojasu može da izazove njegovu daljnju regresiju po jedinici napora. Broj brodova i količina utrošenog vremena, koji pokazuju stalnu tendenciju porasta, mogu ubrzati taj proces.
  4. Lovostaja za vrijeme (a u nekim područjima i nakon) Drugog svjetskog rata, izmijenila je kvantitativni odnos sastava naselja po­jedinih područja lova. Namnožile su se ribe grabežijivice, dok je naprotiv broj biljoždernih riba, kao i onih, koje se hrane beskič­menjacima, znatno opao.
  5. Intenzivnije poslijeratno vučarenje izmijenilo je kvantitativni odnos unutar naselja. Količine (težinski) Gadidae sp. u godišnjem prosjeku znatno su se povećale, a kod Selachia opale. To naročito vrijedi za Velebitski kanal (južni dio).
  6. Prosječna dužina Merluccius vulgaris, kao naše ekonomski naj­važnije vrste u dubinskom ribolovu povlačnim vrežama, stalno opada tokom godina u periodima izvršenih ispitivanja.
  7. Bilo bi potrebno što hitnije sprovesti kvantitativna i kvalitativna ispitivanja naselja u kanalima i priobalnom pojasu naših najvažni­jih ribolovnih područja, kako bi se na taj način moglo ustvrditi njihovo faktično stanje i eventualno na vrijeme spriječiti moguć­nost prelova.

Objavljeno

15.12.1953

Broj časopisa

Rubrika

Articles