Markiranje srdele (Clupea pilchardus Walb.) u Jadranu u 1949. g.

Autor(i)

  • Radosna MUŽINIĆ

Sažetak

      U1949. g. pristupilo se ekstenzivnijoj primjeni metode mar­kiranja na ispitivanje kretanja srdele (Clupea pilchardus Walb.). Kod toga se upotrebila markica, jednaka onoj, koja je bila upotrebljena u prvim eksperimentima markiranja ovog klupeida u Jadranu. Metalne markice kombinirale su se sa crvenim celu­loidnim krugovima.

      Trošenje tkiva škržnog zaklopca ribe, na mjestu pričvr­šćivanja markice, manifestiralo se slično, kao što je to bio slu­čaj i kod naših prvih eksperimenata markiranja srdele. U cilju reduciranja ovog trošenja izrađena je nova, uža markica. Me­đutim, ona je, iz tehničkih razloga, mogla biti upotrebljena samo na vrlo malom broju primjeraka.

     Eksperimenti markiranja srdele u 1949. g. bili su izvršeni duž istočne obale Jadrana, od otoka Suska do otoka Mljeta. Vrlo je intenzivno bila markirana srdela u jednom dijelu srednjedalmatinskog područja, i to u Hvarskom kanalu i na području oto­ka Visa i Biševa.

     Markiranja su bila izvršena u toku sezone lova srdele, od 6. svibnja do 1. listopada. U tom vremenskom razmaku izvršeno je 41 markiranje srdele, na ukupnom broju od 28.542 primjer­ka. Od toga je bila pronađena 271 riba, t. j. 0,95 %.

     Najveći broj označenih primjeraka bio je ulovljen neda­leko mjesta markiranja, i to u toku prvog mjeseca iza datuma markiranja.

     Zapažena kretanja srdele bila su malene amplitude, a mo­gla su biti ustanovljena samo u srednjedalmatinskom području. Najznatnije kretanje srdele primijećeno je koncem svibnja i u prvoj polovini lipnja, a izvršilo se s područja otoka Visa i Bi­ševa prema obali kopna u Makarskom Primorju. Dolazak srdele k obali kopna uslijedio je kroz Hvarski kanal. Bilo je usta­novljeno, da se ovo kretanje izvršilo poslije svršetka mrijestenja.

     Koncem lipnja i u početku srpnja zapaženo je kretanje sr­dele s područja otoka Biševa i Visa prema zapadnom dijelu oto­ka Hvara, gdje se ono sukobilo sa kretanjem kroz Hvarski ka­nal od istoka prema zapadu. Koncem lipnja zapaženo je i brzo kretanje srdele od područja Rogoznice prema jugoistočnom di­jelu otoka Šolte.

      U drugoj polovini srpnja konstatirano je kretanje ribe od otoka Sveca prema otoku Visu, i koncentracija markiranih in­dividua na mjestu markiranja, na sjeverozapadnom dijelu otoka Hvara.

     Markiranje, koje je bilo izvršeno na području Poljica kra­jem srpnja, ukazalo je također na koncentraciju označenih pri­mjeraka srdele na mjestu markiranja. Međutim, bilo je primijećeno kretanje ribe s ovog lokaliteta prema Kaštelanskom za­ljevu, sjeverozapadnom dijelu otoka Šolte i zapadnom rtu otoka Čiova.

     Krajem kolovoza bilo je zapaženo kretanje srdele sa sjeve­roistočne strane otoka Visa prema sjeverozapadnom dijelu otoka Hvara.

      Izvjesna koncentracija markiranih primjeraka na mjestu markiranja, na sjeverozapadnom dijelu otoka Hvara, bila je pri­mijećena i u toku rujna.

      Markiranja, koja su bila izvršena na otoku Susku. Premudi, Dugom otoku, Korčuli i Mljetu, dala su samo dva nalaza ozna­čenih riba, i to nedaleko mjesta markiranja.

 

 

Objavljeno

15.12.1950

Broj časopisa

Rubrika

Articles