Uklanjanje sulfidnih jona (S") kod odredjivanja saliniteta

Autor(i)

  • Miljenko BULJAN

Sažetak

      Kod titriranja uzorka morske vode smeta prisutnost S". Za njihovo uklanjanje izrađena je jedna jednostavna metoda vezivanja sulfidnih jona za tešku kovinu. Pokusi su vršeni sa Cu(No3)2, bakrenim acetatom Cu(CH3COO)2, Co(NO3)2  i Bi(NO3)3. Poteškoća kod dodavanja Bi-soli je u tome što kasnije ometaju titraciju halida po Mohrovoj metodi. Co-soli djeluju polagano na sulfide pa treba više dana čekanja. Dobrim su se pokazale Cu soli, i to acetat daleko boljom nego nitrat. Ova zadnja u većoj količini postaje čak štetnom, zbog oslobađanja slobodne dušične kiseline, koja ometa utvrđivanje prelazne točke kod titriranja srebrnim nitratom po Mohr-ovoj metodi. Tim se ukazuje na to da  S p l i t t g e r b e r - N o l t e  nisu uočili upliv kojeg ima anion vezan na tešku kovinu kojom se hoće vezati S” Odlučno je da li je to so slabe ili jake kiseline.

      Predlaže se slijedeći postupak za odstranjenje S” iz uzorka mora:

      Flašici sa uzorkom koji sadrži S” doda se 0,1 gr Cu-acetat cryst. na svakih 100 ml probe. Flašice se začepe i dobro pro­mućkaju nekoliko puta u toku dana. Kroz 24 sata S" su vezani i staloženi na dno boce, a miris po sumporovodiku nestao. Talog je konzistentan i ne smeta kod opipetiranja probe. Poslije toga toga se može vršiti normalno određivanje kloriniteta.

      Napominje se da je boja prilikom titriranja sa srebrnim nitratom, uz indikator K.2CrO4 uopće nešto zagasitija nego inače, ali se prijelaz na crvenu boju srebrnog kromata jasno i oštro zapaža.

      Mala odstupanja u rezultatima saliniteta uslijed neznatnog povećanja volumena koji je nastao dodavanjem gore spomenute količine Cu-acetata su takova, da snizuju vrijednost saliniteta tek u drugoj decimali, i to za 4 jedinice, pa se za izvjesne vrste hidrografskih i bioloških radova može prijeći preko tih razlika. Ako se pak hoće imati korekturu, onda vrijednost saliniteta dobivenu titriranjem sa srebrnim nitratom, treba povisiti za 0,111%. Ta korektura vrijedi u najmanju ruku za morsku vodu saliniteta od oko 38% i uz gornje uslove rada.

      Prednost metode je u tome što je jednostavna, što izbje­gava dovađanja uzorka do vrenja, čini suvišnim štetni postupak filtracije kao i upotrebu oksidacionih sredstava. Nadalje postu­pak obuhvata i veže sve sulfidne jone, slobodne kao i one koji su vezani za baze.

Objavljeno

15.12.1948

Broj časopisa

Rubrika

Articles