Prilog poznavanju zooplanktona srednjedalmatinskog otočnog područja
Sažetak
1. Za vrijeme ribarstveno - bioloških istraživanja brodom »VELIRAT« od 16 - 23 juna 1939 g. izvršeno je u području srednjedalmatinskog otočja 10 planktoloških postaja (Sl. 1, Tabla I). Za vertikalne lovine upotrebljena je Nansenova mreža, a za horizontalne Petersenov trawl iz stramina (Table II - V).
2. Razmotrena je pojava i rasprostranjenost pojedinih zooplanktonskih vrsta na postajama istraživanog područja, a kod nekih vrsta podcrtani su izvjesni morfološki karakteri.
3. Izneseni k v a n t i t e t n i podaci su gotovo za sve skupine p r v i, ne samo za istraživano područje nego i za Jadransko more. Na temelju iznesenih podataka zaključujemo, da je predio obalnog područja srednjeg Jadrana bogat na zooplanktonskim vrstama. Tako je ustanovljeno 10 vrsta, koje do sada nisu bile poznate iz Jadranskog mora; nadalje, konstatirana je prisutnost većeg broja raznih zooplanktonskih vrsta, koje su do sada bile poznate kao rijetke i to uglavnom iz južnog dubokog Jadrana.
4. Uzevši u obzir sastav zooplanktona na postajama našeg istraživanog područja, dolazimo do zaključka, da su samo postaje br. 3 i 4 imale plankton karakterističan za područje otvorenog mora; sve ostale postaje spadaju u obalno područje.
5. Razmotrena je pojava izrazito neritičkih vrsta na postaji zapadno od rta Pelegrin (otok Hvar).
6. Razmotrena je pojava raznih zooplanktonskih vrsta, uglavnom pripadnika dubljeg i otvorenog mora na postajama u kanalima. Budući da se radi o znatnom broju rjeđih vrsta, pretpostavlja se, da su sve postaje u kanalima bile pod utjecajem jače struje sa juga, koja ih je donijela u uže obalno područje. To nam donekle potvrđuje i činjenica, da su sve ove vrste u kanalima bile zastupane u većim i razvijenijim primjercima nego na postajama otvorenog mora, kao i to da su postaje u kanalima imale daleko veći volumen planktona uslijed velikog broja salpa.