Prvi eksperimenti markiranja srdele (Clupea pilchardus Walb.) u Jadranu

Autor(i)

  • Radosna MUŽINIĆ

Sažetak

      Pokušalo se u 1948. g. ispitati mogućnost markiranja srdele (Clupea pilchardus Walb.) u Jadranskom moru, i to u cilju pri­mjene ove metode kod ekstenzivnijeg ispitivanja migracija i in­tenziteta lova ove riblje vrste. Kod toga su bile upotrebljene me­talne markice operkularnog tipa, bez i sa bojadisanim celuloidnim krugovima. Opisane su te dvije vrste markica i njihov način pričvršćivanja na škržni zaklopac ribe. Iscrpno je izložena teh­nička strana samog markiranja.

      Eksperimenti markiranja izvršeni su u jednom dijelu srednjedalmatinskog područja. Pri tome su obuhvaćena slijedeća područja: Kaštelanski zaljev, Splitski i Hvarski kanal, te otok Vis. Markiranja su izvršena u vremenskom intervalu od 15. aprila do 4. septembra 1948. g.

      Ukupno je markirano i pušteno na slobodu 10.097 primje­raka srdele, a od toga 4.504 markicama kombiniranim s bojadi­sanim celuloidnim krugovima. Ove posljednje pokazale su se daleko efikasnije od običnih metalnih markica bez takvih kru­gova. Dok su od svih upotrebljenih markica pronađene samo 44 (0,44 %), a od onih bez celuloidnih pločica samo 3 (0,05 %), dotle je od samih kombiniranih markica dobijena natrag 41 (0,91 %).

      Najveći broj markiranih primjeraka bio je ulovljen u maloj udaljenosti od mjesta njihovog puštanja na slobodu. Udaljenost između mjesta puštanja na slobodu i nalaza markiranih riba iznosila je u 10 (22,7 %) slučajeva 9-15 Nm.

     Totalna dužina kod 35 (89,7 %) pronađenih markiranih primjeraka bila je 11,5 -14,5 cm, a kod preostalih 4 (10,3 %) kretala se od 15 - 18 cm.

      Vrijeme proteklo između datuma markiranja i nalaza mar­kiranih riba kretalo se od 1 - 129 dana.

      Zapaženi su bili česti slučajevi većeg ili manjeg raspada­nja tkiva škržnog zaklopca na mjestu pričvršćivanja markice, osobito kod individua, koje su duže vremena boravile na slobodi. Pretpostavljamo, da se ovo raspadanje tkiva škržnog zaklopca, i s tim u vezi mogućnost gubljenja markice, dade svesti na mi­nimum primjenom mjera naznačenih u radu.

      Budući da su srdele, markirane u toku ovih eksperimenata, ostajale na životu za postavljeni cilj dovoljno dugo vremena, te se pronalazile i pored brojnih faktora, koji su remetili njihovo pronalaženje, smatramo potpuno opravdanom primjenu marki­ranja srdela ovom metodom na ispitivanje migracija, a eventu­alno i intenziteta lova ove vrste klupeida.

Objavljeno

15.12.1948

Broj časopisa

Rubrika

Articles