O upotrebi nekih indikatora kod određivanja kloriniteta voda

Autor(i)

  • Miljenko BULJAN

Sažetak

     U ovoj radnji je tretiran problem indikatora kod određi­vanja kloriniteta morske i slatke vode.

     1) Ponovno je konstatirano veliko otstupanje rezultata kod titriranja klorida upotrebom Mohrove metode, dakle kod upo­trebe kalijevog kromata kao indikatora kod niskih koncentracija Cl u uzorcima vode.

     2) Umjesto indikatora CrO4” isproban je AsO4”’ i nađeno je da su rezultati opterećeni pogreškama više nego sa CrO4", pa prama tome otpada kombinacija, da indikator K2CrO4 bude zamijenjen arsenijatom kao indikatorom, kako je to u svoje doba predložio Lunge.

     3) Paralelno sa spomenutim indikatorima iskušana je i upotreba fluoresceina kao indikatora kod titriranja klorida, pa su konstatirane izvjesne prednosti ovog adsorpcionog indika­tora. Ovaj indikator daje najmanje odstupanje u potrošnji sre­brnog nitrata, pa na taj način dobiveni rezultati nisu povišeni kao što je to slučaj kod upotrebe prije spomenutih indikatora.

     4) Utvrđeno je, da se uz upotrebu fluoresceina odčitavanja unutar jedne analize, dakle kod dvostruke ili trostruke titracije jednog uzroka, međusobno manje razlikuju, nego kod upotrebe K2CrO4 ili Na3AsO4.

     5) Ovaj se indikator bez daljnjega može upotrebiti kod tititranja uzoraka kod kojih koncentracije klorida idu od n/18 Cl pa do nešto niže od n/150 Cl. Za titracije Cl’ otopina viših koncentracija uz upotrebu fluoresceina, potrebno je razrijeđivanjem destiliranom vodom dovesti uzorak morske vode na područje tih dozvoljenih koncentracija, pa je u tu svrhu konstruiran diagram III, odakle se može odčitati potrebna količina destilirane vode koju treba dodati k 15 ccm uzorka morske vode neke jače kon­centracije.

     6) Postoji i drugi postupak sprečavanja prerane koagu­lacije AgCl i to dodavanjem zaštitnog koloida. Osim drugih tvari, isprobane su 1%-na otopina škroba, 1%-na otopina žela­tine i 1%-na otopina želatine sa 0,15% salicilne kiseline. Naj­bolje se je pokazala 1%-na otopina želatine i to 2 ccm iste na 15 ccm morske vode, uz dodatak od 30 ccm dest. vode; 1%-na otopina škroba zaostaje po svom učinku za otopinom želatine. Otopina želatine sa salicilnom kiselinom, nije se pokazala do­brom.

     7) Za uzorke od oko 200mg Cl/l pa na niže, potrebno je ukuhavanje uzorka ako se hoće upotrebiti fluorescein kao indi­kator. Volumen na koji je potrebno ukuhati uzorak, vidljiv je iz diagrama IV.

Objavljeno

15.12.1949

Broj časopisa

Rubrika

Articles