Vertikalna raspodjela i brojnost ciripednih rakova Chthamalus stellatus, Poli i Chthamalus montagui, Southward (Crustacea, Cirripedia) na dva lokaliteta na obalama istarskog poluotoka (sjeverni Jadran)

Autor(i)

  • Nataša DOLENC-ORBANIĆ
  • Claudio BATTELLI

DOI:

https://doi.org/10.32582/aa.58.1.6

Ključne riječi:

Chthamalus montagui, Chthamalus stellatus, vertikalna raspodjela, brojnost, prostorne varijacije, mediolitoral, sjeverni Jadran

Sažetak

        Dvije vrste ciripednih rakova vitičara dobro su razvijene od više do niže gornje granice mediolitoralne zone na stjenovitim obalama sjevernog Jadrana: rak vitičar brumbuljak (Chthamalus stellatus, Poli i Chthamalus montagui, Southward). Ova studija se bavi vertikalnom raspodjelom i brojnošću ovih vrsta na dva lokaliteta na obalama istarskog poluotoka (sjever Jadranskog mora). U tu svrhu su 2015. promatrane populacije ciripeda duž slovenske obale (Koparski zaljev, Tršćanski zaljev) te duž hrvatske obale u blizini Rovinja (zapadna obala Istre), obje na vapnencu. Glavni cilj istraživanja bio je utvrditi postoji li povezanost između vertikalne raspodjele i brojnosti ovih dvaju vrsta u različitim prostornim skalama: mala (među lokalitetima, otprilike jedan kilometar) i velika (među lokalitetima, deseci kilometara). Odabrani lokaliteti pomalo se razlikuju po rasponu plime i oseke, smještaju i izloženosti valovima. Nasumce su odabrana tri mjesta na svakome od ovih lokaliteta i dva presjeka za razinu plime i oseke (viši, srednji i niži) odabrana su na svakoj pojedinoj lokaciji. Brojnost pojedine vrste chthamalida u dijelovima od 1 dm2 određeni su trima različitim razinama duž svakog presjeka. Rezultati su upućivali da je vertikalna raspodjela C. montagui i C. stellatus vrlo slična na svim lokacijama pa čak i na svim kontrolnim mjestima dok je njihova brojnost varirala. Na obje lokacije, C. montagui je bila brojnija pri nižim razinama plime i oseke. Također smo utvrdili da je C. montagui brojnija u zaštićenijim uvjetima (Koparski zaljev), dok je C. stellatus brojniji na obalama koje su izloženije valovima (blizu Rovinja), prilikom svih razina plime i oseke.

Preuzimanja

Objavljeno

15.06.2017

Broj časopisa

Rubrika

Izvorni znanstveni rad