Uspostavljanje popisa morskih invazivnih vrsta u ESENIAS području: sadašnja situacija i buduća očekivanja
DOI:
https://doi.org/10.32582/aa.58.3.4Ključne riječi:
invazivne vrste, ESENIAS, Sredozemno more, Crno moreSažetak
U ovom radu predstavljamo popis invazivnih i potencijalno invazivnih vrsta na istoku i jugu Europske mreže za invazivne vrste (ESENIAS) u zemljama s morskim granicama.
Vrste su klasificirane prema postojećoj literaturi i procjeni stručnjaka, pa su tako utvrđene grupe povremenih, invazivnih i očekivanih vrsta. Podaci su dati za deset vrsta čija se važnost temelji na njihovom širenju i invazivnom karakteru.
Od 160 vrsta koje sadrži popis, 148 je već bilo prisutno u ESENIAS zemljama, dok je 9 invazivnih vrsta bilo prisutno u Sredozemnom ili u drugim europskim morima, a vjerojatno je da će se zabilježiti i u zemljama udruženim u ESENIAS. Većina vrsta je bile iz Crvenog mora / indopacifičkog podrijetla (97 vrsta, 60,6%). Italija, Turska i Grčka su zemlje s najvišom zastupljenošću vrsta (159, 152 i 139), zbog njihove proširene obale i broja znanstvenika koji rade na morskim invazivnim vrstama.
Najveći broj utvrđenih vrsta zabilježen je u Turskoj (116 vrsta), dok su u Italiji i Grčkoj najbrojnije vrste bile “očekivane” (85 i 48 vrsta, respektivno).
Istočne zemlje Jadranskog mora (npr. Albanija, Hrvatska, Crna Gora i Slovenija) imale su općenito nizak broj vrsta na ovom popisu, od kojih mnoge još “očekujemo” da pristignu iz susjednih zemalja: Grčke i Italije.
Konačno, najčešće su potencijalni putovi bili „transferni putnici“ (balastna voda broda: 41 slučaj, obraštaj brodskog trupa: 55), dok je slijedilo i širenje lesepsijskih migranata (95 slučajeva).
Ovaj popis je namijenjen da služi kao sustav ranog upozorenja koji bi kroz proces skeniranja pomogao državama ESENIAS da daju prioritet invazivnim stranim vrstama, njihovim putovima i područjima veće vjerojatnosti pojavljivanja, kako bi se poduzele potrebne mjere upravljanja.
Preuzimanja
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Licenca
Autorska prava (c) 2017 Acta Adriatica
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.