Utjecaj dubine na zajednicu riba stjenovitog dna u Mediteranu istraženu novom metodom videa sa podvodnog skutera
DOI:
https://doi.org/10.32582/aa.61.2.3Ključne riječi:
podvodni vizualni census, zajednica riba, video transekt, dubina, Jadransko more, rebreather zatvorenog krugaSažetak
Nova metoda videa sa podvodnog skutera uz rebreather ronilačku tehniku uvedena je i primjenjena za vizualni census zajednica riba. Ova metoda omogućuje istraživanja vizualnim cenzusom na dubinama većim od 40 m, na kojima se, zbog teškoća u ronjenju na većim dubinama, vizualni cenzus rijetko izvodi. Metoda videa sa podvodnog skutera uz rebreather ronilačku tehniku također bi trebala biti manje uznemirujuća i brža u odnosu na plivajuće ronioce. Metoda je primjenjena u istraživanju
vizualnim cenzusom na dubinama 8 do 50 m na dvije postaje na istočnom Jadranu sa 102 video transekta. Zabilježene su također varijable okoliša koje utječu na varijaciju u sastavu zajednice riba stjenovitog dna infralitorala i cirkalitorala.
Trideset i jedna vrsta riba je zabilježena, uz 10,3% primjerka koji nisu određeni do razine vrste. Prosječna gustoća riba po transektu bila je 0,8 primjeraka/m², a najčešće i najbrojnije vrste bile su C. chromis, C. julis i G. auratus. Tri varijable okoliša: dubina, dno sa životinjskim obraštajem i istočna orjentacija dna, bile su izrazito značajne za prisutnost vrsta. Brojnost primjeraka i bogatstvo vrsta nisu pokazale značajnu promjenjivost sa promjenama dubine, nagiba, orjentacije i postaja. Utvrđena je značajna promjena u sastavu zajednice riba sa promjenom orjentacije obale, dubine i nagiba dna na transektima. Sastav vrsta postepeno se mijenjao sa porastom dubine dna i s povećanjem nagiba dna.
Preuzimanja
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Licenca
Autorska prava (c) 2020 Acta Adriatica
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.