Utjecaj kaveznog uzgoja lubina (Dicentrarchus labrax L.) na kvalitetu mora i makrobentoske zajednice
Ključne riječi:
utjecaj na okoliš, kavezni uzgoj, lubin, kvaliteta mora, makrobentosSažetak
Industrijska se marikultura u Hrvatskoj razvijala tijekom dvije posljednje dekade. Plutajući su kavezi za uzgoj ribe smještani uglavnom u poluzatvorene uzobalne zone. Očekivani razvitak ove industrije s obzirom na povećanje proizvodnje i potrebu za novim lokacijama zahtijeva sagledavanje potencijalnog utjecaja uzgajališta na prirodni okoliš.
Ovaj rad donosi prve rezultate praćenja promjena u kvaliteti mora i bentosu na uzgajalištu lubina čija se proizvodnja u posljednjih 15 godina kretala oko 200 t godišnje. Utvrđeno je da su koncentracije hranjivih soli, fitoplanktonska biomasa i organska komponenta sedimenta razmjerno slabo korelirana s količinom hrane. S druge strane, uočene su značajne promjene u sadržaju otopljenog kisika u kavezima tijekom ljetnih mjeseci kada se u jutarnjim satima zasićenost spuštala ispod 70%. Studijem makrobentoskih zajednica utvrđena je razmjerno bogata i raznolika pridnena flora i fauna. Međutim, s obzirom na sastav, strukturu i prostornu raspodjelu, vidljivo je da su neki elementi bentoske zajednice izmijenjeni pod utjecajem uzgojnih aktivnosti. Dobro razvijena ležišta morske cvjetnice Posidonia oceanica su gotovo iščezla ispod kaveza, a primjetno je njeno uzmicanje u cjelokupnom zaljevu. Oko kaveza biomasom dominiraju nitrofilne alge, a brojčana zastupljenost Chlorophyta nadmašuje Phaeophyta.
Temeljem iznesenih rezultata nameće se potreba uključivanja programa daljnjeg praćenja stanja okoliša kako bi se opažene ekološke promjene kao posljedica uzgojnih aktivnosti održale na prihvatljivoj razini.