Prilog poznavanju vrste Holothuria tubulosa GMELIN, 1788 (Holothuria, Echinodermata) u priobalju istočnog dijela srednjeg Jadrana

Autor(i)

  • Ante ŠIMUNOVIĆ
  • Ivana GRUBELIĆ

Ključne riječi:

Holothuria tubulosa, ekologija, eksploatacija, istočni dio srednjeg Jadrana

Sažetak

      Zbog porasta interesa za eksploatacijom nekih vrsta roda Holothuria u Jadranu, poduzeta su biološko - ekološka istraživanja vrste Holothuria tubulosa sa svrhom da se vrsta i njeno stanište zaštiti.

      Istraživanje je sprovedeno na različitim dnima u obalnom dijelu istočnog Jadrana od Dubrovnika do Zadra, na 21 području (42 transekta) u listopadu 1996, te travnju i kolovozu 1997. g., uz korištenje nekih rezultata istraživanja iz 1994. g.

      Uzorke trpova su sakupili autonomni ronioci direktnom metodom, sakupljanjem ili brojanjem jedinki uzduž transekata, površine 2 m širine x 10 ili 20 m dubine, ovisno o rasprostranjenju vrste, odnosno karakteru morskoga dna.

      Rezultati istraživanja pokazali su da je vrsta H. tubulosa prisutna na cijelom području istraživanja; najbro­jnija je u uvalnom dijelu do 10 m dubine.

      Analiza vrsta roda Holothuria na području istraživanja od površine do 10 m dubine pokazala je da je vrsta H. tubulosa u tom dijelu najbrojnija (79 %), dok se porastom dubine postotni odnos zastupljenosti vrsta mijenja.

      Što se tiče kvalitete i zastupljenosti vrste, mogu se razlikovati dva područja: područje sjeverno od Splita karakterizirano je uglavnom brojnim (broj jedinki je 0.59 - 0.93 m-2), manjim (srednjak dužine je 11.79 - 14.83 cm) i lakšim (srednjak težine je 0.12 - 0.18 kg) primjercima, a područje južno od Splita uglavnom manje bro­jnim (broj jedinki je 0.00 - 0.36 m-2), dužim (srednjak dužine je 15.47 - 21.31 cm) i težim (srednjak težine je 0.23 - 0.32 kg) primjercima.

      Za vrijeme istraživanja najveći trp zabilježen je na području Ploča: u opuštenom stanju na morskom dnu bio je dug 53 cm i širok 6.5 cm.

      Dužina tijela i težina jedinki veoma je promjenjiva. Dužina jedinki mjerenih u opuštenom stanju na morskom dnu i nakon transporta u laboratoriju prosječno je za 1/3 manja, dok je srednjak dužine svježe ulovljenih trpova mjerenih u laboratoriju prije i nakon vađenja utrobe i sušenja (370°C, 36h) 2.5 puta veći.

      Odnosi srednjih vrijednosti težina vrste nakon različitog tretmana su slijedeći: težina svježe ulovljenog trpa i težina očišćenog trpa (bez utrobe i vode) je 2:1, težina očišćenog i težina osušenog (370°C, 36h ) je 5:1, teži­na svježe ulovljenog i težina osušenog (370°C, 36h ) je 11 : 1, težina očišćenog i težina osušenog na zraku je 6 : 1, a težina svježe ulovljenog i težina suhe tvari (1050°C, 24h) je 18:1.

      Vrsta H. tubulosa spolno je zrela u toplijem dijelu godine, dok je u zimskom periodu uglavnom bez gonadnog tkiva. Odnos ženskog i muškog spola je 1.5 : 1.

      Rezultati istraživanja kvalitativno-kvantitativnog stanja u populaciji vrste H. tubulosa na području istraži­vanja od Zadra do Dubrovnika gdje se vršio izlov trpova različitog intenziteta, pokazuju relativnu stabilnost u populaciji, kako po broju primjeraka tako i po kvaliteti vrste, na područjima gdje se trp nije izlovljavao. Područja gdje se trp izlovljavao pokazuju različitosti ovisno o intenzitetu lova: područje na kojem se trp lovio više puta uzastopno pokazuje znakove prelova i slabog obnavljanja, područje na kojem se trp lovio intenzivno jedan put pokazalo je prirodno obnavljanje vrste u razdoblju od 3 godine.

 

Preuzimanja

Objavljeno

15.06.1998

Broj časopisa

Rubrika

Izvorni znanstveni rad