Živa i metilživa u ribama istočnog dijela srednjeg Jadrana
Sažetak
Namjena rada je bila odrediti udio žive u nekim gospodarstveno značajnim ribljim vrstama (mol, trlja, arbun) lovljenim na području Srednjeg Jadrana (Kaštelanski zaljev, Splitski kanal, Malostonski zaljev i područje oko otoka Visa). Poznato je da se anorganska živa lako transformira u vrlo otrovnu metil-živu. Jedan od glavnih načina na koji živa može dospjeti do čovjeka je onečišćena morska hrana u kojoj se živa akumulira kao metil-živa.
Najveći maseni udjeli ukupne i metil-žive zabilježeni su u ribama Kaštelanskog zaljeva i Splitskog kanala. To je područje dugo vremena bilo opterećivano s nepročišćenim otpadnim vodama klor-alkalne elektrolize. Najmanji maseni udjeli su zabilježeni u ribama iz Malostonskog zaljeva.
Kao riblja vrsta arbun je sadržavao najveće, a mol najmanje masene koncentracije ukupne i metil-žive. S obzirom na spol, muški arbuni su sadržavali najveće koncentracije, vjerojatno zbog proteroginije. Najmanje su vrijednosti imali mužjaci trlje.
Uspoređujući dobivene rezultate s maksimalno dopuštenim koncentracijama žive u morskoj hrani propisanim Pravilnikom u našoj zemlji (Narodne novine, 46/1994.), vidi se da su izmjerene koncentracije iznad granice dozvoljene za prodaju i ishranu.