Fauna cefalopoda Jadranskog mora

Autor(i)

  • G. [Giambattista] BELLO

Sažetak

       Za proteklih 15 godina otkada je objavljen popis cefalopoda Jadranskog mora (G a m u l i n - B r i d a  i  I l i j a n i ć, 1972.), pojava nekolicine novih vrsta zabilježena je u literaturi koje se bavi ovim predmetom:  Sepiola ligulata, Sepietta neglecta, Rondeletiola minor, Rossia macrosoma, Abralia verany, Scaeurgus unicirrhus i Pteroctopus tetracirrhus. Zabilježene su i dvije nove vrste Sepiolida i jedna Teuthoidna vrsta za Jadran, Heteroteuthis dispar, Neorossia caroli  i Histioteuthis bonnellii. Osim novih vrsta cefalopoda u popis treba unijeti vrste Sepiola affinis i Brachioteuthis riisei čije prisustvo u Jadranu  G a m u l i n - B r i d a  i  I l i j a n i ć (1972) nisu zabilježili unatoč činjenici da je o njenom prisustvu u ovom moru pisao N a e f (1923).

         Donose se i neke zabilješke o sljedećim vrstama: Sepiola rondeletii, Sepiola intermedia, Loligo forbesii, Ancistroteuthis lichensteinii, Ommastrephes bartramii, Todarodes sagittatus, Tremoctopus violaceus i Ocythoe tuberculata.

       Cjelovita lista cefalopoda Jadranskog mora koja sadrži 41 posebnu cjelinu je također priložena.

       Kod ukupne rasprostranjenosti i sklonosti jadranskih cefalopoda, razlikujemo dva područja, sjeverozapadno i jugoistočno područje Jadrana. Prvo područje koje pokriva plići dio jadranskog bazena odlikuje se siromaštvom teutofaune. Drugo, mnogo dublje područje, odlikuje se, međutim, većom raznolikošću faune cefalopoda koja, izgleda, nalikuje više onoj iz istočnog Sredozemlja. To što neke oceanske vrste teutoida nisu zabilježene u Jadranu vjerojatno je posljedica nedovoljne istraženosti ovog područja.

Objavljeno

15.12.1990

Broj časopisa

Rubrika

Izvorni znanstveni rad