Promjena veličine oka u poliamidnim mrežama pod utjecajem višekratnih opterećenja i relaksacije
Sažetak
Autori u radu iznose rezultate istraživanja o utjecaju opterećenja i relaksacije na promjene veličine oka mrežnog tega povlačnih mreža (koća). U radu je ispitivan poliamidni mrežni teg trgovačkog naziva stylon debljine konca 940 dtex/3 X 3 i 1880 dtex/4 X 3 (Ø 2 mm) i duljine jedne stranice oka 50 mm sa (impregniran) i bez finalne obrade te ribarski konac debljine 940 dtex/3 X 3 i 1880 dtex/4 X 3. Vodoravni koeficijent nabiranja kod ispitivanja pojedinačnog oka je iznosio ux = 0 a kod mrežnog tega ux = 0, u = 0,4 i ux = 0,6: Opterećenje kod koeficijenta nabiranja u = 0 je iznosilo 2 cN/tex, 6 cN/tex, 10 cN/tex i 14 cN/tex a kod otvorenih oka 6 cN/tex, 10 cN/tex i 14 cN/tex. Deformacije su vršene dinamometrima. Rezultati ispitivanja, koji pokazuju mehanička svojstva konca i mrežnog tega, su prikazani u tabelama 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 i 8 te na slikama 5, 6, 8, 9, 10, 11 i 12.
Rezultate ispitivanja mehaničkih svojstava konca prikazuje tabela 1. a mrežnog tega tabela 2. Iz tabele 1. proizlazi da se u mokrom stanju smanjuje prekidna čvrstoća konca, čime se i odlikuju vlakna iz poliamidnih materijala te da se povećanjem debljine konca smanjuje njegova srednja specifična čvrstoća, dok tabela 2. pokazuje da impregnirani mrežni teg ima veću prekidnu čvrstoću te da je smanjenje prekidne čvrstoće u mokrom stanju znatno manje kod impregniranog nego kod neimpregniranog mrežnog tega.
Tabela 3. prikazuje rezultate ispitivanja deformacija veličine oka mrežnog tega pod utjecajem promjenljivih opterećenja kod koeficijenta nabiranja ux = 0, ovisnosti deformacija od opterećenja slike 5. i 6, dok koeficijente tih ovisnosti s koeficijentima korelacije tabela 4. Navedeni rezultati pokazuju da se potpuna i trajna deformacija veličine oka povećava s povećanjem opterećenja te da su najveće deformacije veličine oka u prvom intervalu opterećenja (od 2-6 cN/tex), što može biti prouzrokovano izravnavanjem uvijenih vlakana, od kojih je izrađen ribarski konac te stiskanjem uzlova oka mrežnog tega.
U tabeli 5. i na slikama 8. i 9. su prikazani rezultati ispitivanja deformacija veličine oka mrežnog tega nakon finalne obrade pod utjecajem promjenljivih opterećenja i različitih vodoravnih koeficijenata nabiranja mrežnog tega (ux = 0, ux = 0,4 i ux = 0,6), dok u tabeli 6. koeficijenti ovisnosti deformacije veličine oka od vodoravnog koeficijenta nabiranja mrežnog tega s koeficijentima korelacije. Iz navedenih rezultata istraživanja proizlazi da potpune i trajne deformacije mrežnog tega, podjedako u suhom kao i mokrom stanju, rastu s porastom vodoravnog koeficijenta nabiranja mrežnog tega.
U tabeli 7. i na slici 10. su prikazani rezultati ispitivanja deformacija veličine oka mrežnog tega pod utjecajem višekratnog opterećenja i relaksacije, dok koeficijente tih ovisnosti o koeficijentima korelacije prikazuje tabela 8. Iz navedenih rezultata proizlazi da najveće promjene kod mrežnog tega nastaju u prvim cikusima optrećenja i da su te deformacije izrazito veće kod mrežnog tega u mokrom nego u suhom stanju.
Slika 11. i 12. prikazuje ovisnost potpune odnosno trajne deformacije veličine oka mrežnog tega izrađenog iz konca promjera 2 mm od broja ciklusa opterećenja - rasterećenja.
Na temelju iznesenih rezultata istraživanja u ovom radu, mogu se izvesti slijedeći zaključci:
- pod utjecajem opterećenja ribolovnih alata kod čega nastaju rastezanja mrežnih oka u mnogim slučajevima ne prouzrokuju njihovo prekidanje već pomicanje konca na uzlovima, što svjedoči o neodgovarajućoj tehnologiji finalne obrade mrežnog tega,
- kod primjene tri intervala optrećenja (2-6 cN/tex, 6-10 cN/tex i 10-14 cN/tex) najveće deformacije veličine oka nastaju u prvom intervalu opterećenja, što se pretpostavlja da je povezano s izravnavanjem uvijenog konca i daljim stiskanjem uzlova,
- kod višekratnih opterećenja - relaksacija mrežnog tega najveće deformacije nastaju u prvom ciklusu optrećenja.