Doprinos izučavanju heterogenosti populacije srdele (Sardina pilchardus WALB.) Jadranskog mora
Sažetak
Na temelju varijacije dužine glave i broja branchispina u odnosu na dužinu tijela izučavala se heterogenost populacije srdele koja obitava u istočnom Jadranu.
Koristeći uzorke srdele totalne dužine od 125—195 mm izračunati su alometrijski odnosi funkcionalnom regresijom. Rezultati su statistički uspoređivani. Slijedeći jednadžbe izražavaju odnos između ukupne dužine (L) i dužine glave (LC) i ukupne dužine (L) i broja cerato-hipobrancijalnih branchispina (Bri) te ukupnog broja branshispina prvog škržnog luka (Brt):
Sjeverni Jadran Srednji Jadran
LC = 0,289 L0,9337 LC = 0,273 L0,9366
Bri = 4,715 L0,5028 Bri = 8,194 L0,3978
Brt = 10,099 L0,4296 Brt = 14,354 L0,3666
Rast glave gotovo je izometrijski u odnosu na dužinski rast tijela. Dobijeni indeksi rasta glave nisu signifikantno različiti.
Analizom kovarijance i drugim testovima potvrđeno je da postoji heterogenost među grupama u odnosu na broj branchispina. Vrijednosti koeficijenta porasta broja ceratohipobrancijalnih i ukupnih branchispina sredele iz oba područja su signifikantno različiti. Residualna varijacija ovih odnosa je veća kod primjeraka sjevernog Jadrana. Signifikantna razlika u broju branchispina potvrđuje pretpostavku da postoje dvije odvojene subpopulacije srdele u razmatranim područjima.
Procijenjen je udio populacije srdele jedne grupe koja ima iste karakteristike kao i druga grupa. Relativno niska vrijednost preklapanja u odnosu na broj branchispina (38,78%, 43,80%) subpopulacije sjevernog i srednjeg Jadrana ukazuje također na razliku ali istovremeno i na određenu izmješa- nost
Zapaženo je da postoji određeni ritam rasta glave i povećanja branchispina tako da se razmaci manjih brzina rasta podudaraju s godišnjim promjenama spolnog ciklusa, kad je glavnina energetskih procesa usmjerena na razmnožavanje.