Novi prilog poznavanju parazitarne helmintofaune riba u području kanala srednjodalmatinskih otoka
Sažetak
U novije vrijeme, počevši od 1982, pristupilo se ekstenzivnom izučavanju
parazitarne helmintofaune morskih riba na području kanala srednje Dalmacije. Rezultati provedenih istraživanja tokom 1982. publicirani su ranije (Kristovski i Jardas, 1983), a ovom prilikom se iznose rezultati istraživanja provedenih tokom 1983. godine. Parazitarnu helmintofaunu morskih riba na tom području ranije izučavaju još Janiszewska (1949, 1953) i Sey (1968, 1970, 1970a, 1970b).
Materijal je sakupljen na 9 koćarskih i 6 priobalnih pozicija (Sl. 1). Ana-
lizom su obuhvaćene 63 vrste koštunjavih i hrskavičnih riba, odnosno 220
primjeraka riba. Broj analiziranih primjeraka pojedinih riba je varirao od
1—14 (Tab. 1).
Rezultati svih dosad izvršenih analiza pokazuju da je fauna parazitskih
helminata morskih riba na istraživanom području brojna i raznolika. Ovom
prilikom ustanovljeno je 28 vrsta endohelminata: 13 vrsta Trematoda Digenea, 10 vrsta Nematoda, 3 vrste Cestoda i 2 vrste Acanthocephala (Tab. 2). Endohelmintima je bilo invadirano 48 vrsta riba (76,2%), odnosno 45,5% od broja analiziranih primjeraka riba.
Ovom prilikom, a i ranije, uočeno je da s obzirom na ekstenzitet parazitizma općenito dominiraju vrste Nematoda, osobito rodovi Contracaecum i Anisakis, koji su ustanovljeni kod 44,4% analiziranih vrsta riba. Intenzitet invadiranosti bio je općenito slab. Intenzivniji parazitizam ustanovljen je jedino s nematodima Anisakis sp. (larve) Contracaecum fabri (larve) i Pro- leptus obtusus te digenim trematodima Lomasoma wardi i Linonium vibex.
Kod pojedinih primjeraka ili vrsta riba ustanovljena je obično samo po jedna, a rijetko po dvije vrste endohelminata (Tab. 3).
Za većinu endohelminata ustanovljeni su novi domaćini za područje srednje Dalmacije, pa i za Jadran općenito (Tab. 2), a 4 vrste endohelminata se po prvi puta bilježi u Jadranu. To su: cestod Acanthobothrium floridensis i trematodi Sterrhurus musculus, Hemiurus communis i Linthonium vibex. Za područje srednje Dalmacije nova je vrsta Echinocephalus uncinatus (nematod).
Pojedine ustanovljene vrste endohelminata zabilježene su samo u hrskavičnim ribama (npr. nematodi Proleptus obtusus i Echinocephalus uncinatus te cestod Acanthobothrium floridensis), druge parazitiraju u koštunjavim i hrskavičnim ribama (npr. akantocefali Acanthocephalloides incrassatus i A. propinguus te cestod Bothriocephalus scorpii), a neke su dosad ustanovljene samo kod pojedinih vrsta riba ili rodova kao specifični paraziti (npr. Cucullanus longicollis u Mullus spp., Bothriocephalus andresi u Citharus macrolepidotus, Anisocelium capitellatum u Uranoscopus scaber, Opechona bacillaris u Scomber spp. i sl).
Dosad je na području istočnog srednjeg Jadrana ustanovljeno ukupno oko 96 vrsta endohelminata u morskim ribama i 63 vrste Trematoda, 21 vrsta Nematoda, 7 vrsta Cestoda i 5 vrsta Acanthocephala.