O eksperimentalnom hranjenju komarče (Sparus aurata L.) u akvarijskim uvjetima
Sažetak
Komparativno eksperimentalno hranjenje mlade komarče iz obalnih voda srednjeg Jadrana umjetnom i prirodnom hranom izvršeno je s ciljem da se pridonese poznavanju ishrane komarče u uvjetima kaptiviteta za potrebe njezina što racionalnijeg uzgoja.
Opažanja su bila izvršena u sistemu s otvorenom cirkulacijom morske vode.
Uvjeti sredine bili su sličnim onima u površinskom sloju mora u neposrednoj blizini Instituta.
Ribe su podijeljene u dvije skupine i hranjene umjetnom odnosno prirodnom hranom.
Upotrebljena umjetna hrana bila je sastavljena od ribljeg i pšeničnog brašna, pivskog kvasca, vitaminskog premiksa i kokošjeg jajeta (prvenstveno radi povezivanja svih komponenata hrane). Kao prirodna hrana služila je najčešće srdela, a u njenom pomanjkanju dagnja ili lignja.
Komarča je radije uzimala prirodnu nego umjetnu hranu, a intenzitet uzimanja hrane bio je veći u toplijem nego u hladnijem dijelu godine. Potrošnja prirodne hrane bila je znatno veća od potrošnje umjetne hrane. Kretanje potrošnje hrane pratilo je promjene temperature. Analiza je pokazala statistički signifikantnu zavisnost.
Dužinski i težinski prirast bio je početkom eksperimenta kod obiju skupina vrlo intenzivan. Sredinom eksperimenta je opadao, da bi u zimskim mjesecima bio vrlo malen.
Odnos između ukupne dužine i težine komarči kolebao je tijekom eksperimenta u razmjerno uskim granicama. Težina se uglavnom mijenjala s kubom dužine. Nešto više vrijednosti eksponenta zabilježene su kod primjeraka hranjenih prirodnom hranom.
Mjesečne vrijednosti stupnja konverzije bile su uvijek znatno niže kod riba hranjenih umjetnom nego prirodnom hranom.
Veće vrijednosti koeficijenta kondicije zabilježene su kod riba hranjenih umjetnom hranom.
Ribe iz obje skupine pokazuju visok koeficijent rasta, blizak onima u prirodnoj sredini zapadnog Mediterana.