Dužinsko-težinski odnos srdele (Sardina pilchardus WALB.) Jadrana za vrijeme mriješćenja
Sažetak
U ovom radu su analizirani dužinsko-težinski odnosi adultne populacije srdele (Sardina pilchardus W a l b.) sjevernog i srednjeg Jadrana za jesensko-zimsko razdoblje ribolova 1980 - 1981. godine. Razdoblje odgovara sezoni mriješćenja ove vrste.
Dužinsko-težinski faktor za srdelu iz sjevernog Jadrana iznosi 2,851, a za onu iz srednjeg Jadrana 2,757. Rezultati pokazuju negativnu alometriju, tj. da je u doba mriješćenja, prirast dužine srdele veći od povećanja težine. Vrijednost eksponenta alometrije b pokazuje da su ženke srdele teže od mužjaka, (sl. 2), te da je srdela sjevernog Jadrana teža od srdele od srednjega (sl. 1). Nije utvrđena statistička signifikantna razlika između dužinsko-težinskih faktora oba područja.
Empirički faktor kondicije za sjevernu srdelu iznosi 1,675 x 10-5 i za onu iz srednjeg Jadrana 2,587 x 10-5. Ove vrijednosti su stabilne za svaku zonu a odstupanja u odnosu na dužini su vrlo mala (sl. 3).
Kubični faktor kondicije računat je za svaki dužinski interval od 5 mm, i on se smanjuje u funkciji dužine ribe (sl. 3). Srednja vrijednost za srdelu iz sjevernog Jadrana iznosi 0,784 x 10-5 i za onu iz srednjeg Jadrana 0,752 x 10-5. U doba mriješćenja kondicija srdele srednjeg Jadrana je slabija od kondicije srdele sjevernog Jadrana.
Analizom varijance dobivenih podataka utvrđeno je da postoji signifikantna razlika između nađenih faktora kondicije za srdelu iz sjevernog i srednjeg Jadrana.
Prema navedenoj razlici može se pretpostaviti da postoje fiziološke razlike između obe grupe srdele uvjetovane vjerojatno, različitim stupnjem potrebe za hranom i njene dostupnosti.