Neke karakteristike fitoplanktona otvorenog srednjeg Jadrana
Sažetak
Izneseni su rezultati višegodišnjih istraživanja (1971 - 1977) primarne proizvodnje, gustoće i sastava fitoplanktona otvorenih voda srednjeg Jadrana (Stončica) s posebnim osvrtom na veličinu stanica.
U godinama istraživanja primarna proizvodnja područja kretala se od 45,4 do 69 g C/m2/god.
Maksimum fotosintetske aktivnosti ukupnog fitoplanktona javlja se u siječnju te travnju - svibnju, sa značajnim učešćem nano- i mikroplanktonske veličinske komponente. Proizvodnja nanoplanktona maksimalna je od travnja do srpnja, iako je njegov relativni udio u proizvodnji viši od srpnja do studenog. Proizvodnja mikroplanktona je značajnija kroz hladnije razdoblje godine.
U ukupnoj fotosintezi učešće nanoplanktona znatno premašuje učešće veće veličinske frakcije, predstavljajući 71% od ukupne aktivnosti na površini i 79% na dubini od 10 m.
Kvantitativno najvažnije fitoplanktonske grupe područja su dijatomeje i kokolitoforine, a njihova relativna abundancija stoji u obratnoj proporciji u stupcu mora.
Značajnije učešće mikroplanktonske proizvodnje na površini nego na 10 m može se objasniti s većom zastupljenošću dijatomeja u tom sloju, dok bi se obrnuta situacija na 10 m odnosno veće učešće nanoplanktonske proizvodnje na toj dubini moglo povezati s većim postotkom kokolitoforina i dinoflagelata.
Diskutira se o veličinskim odnosima vrsta. U prilogu se donosi popis nanoplanktonskih i mikroplanktonskih vrsta područja.
Veličinski sastav fitoplanktona u otvorenom srednjem Jadranu ukazuje na nanoplanktonsku ishranu herbivora.