Rast larvi lubina, Dicentrarhus labrax (Linneaus, 1758), u odnosu na temperaturu
Sažetak
Ispitivanja utjecaja različitih temperatura na brzinu rasta vršena su na larvama lubina dobivenim induciranim mrijestom. Jaja i larve su inkubirane na pet temperatura, od 9.3 do 17.5°C. Svakodnevnim uzorkovanjem 5 - 10 larvi mjerena je njihova totalna dužina, a za daljnja izračunavanja upotrebljene su srednje vrijednosti svakog uzorka. Osim totalne dužine mjerena je i površina žumančane kesice.
Rast larvi u funkciji vremena aproksimiran je pomoću Von B e r t a l a n f f y -jeve jednažbe oblika:
lt = A - (Be -ct)
gdje je lt dužina u vremenu t, A je asimptota, B i c su konstante, i G o m p e r t z - ove jednadžbe oblika:
lt = ae-be-ct
gdje je a asimptota, dok su b i c konstante.
Iako su za obje jednažbe dobiveni visoki i statistički signifikantni koeficijenti korelacije, pokazalo se da G o m p e r t z-ova jednadžba ipak nešto bolje aproksimira rast larvi lubina.
Ispitivanja odnosa eksponenata (c) obiju jednadžbi prema temperaturi pokazala su da njihove vrijednosti rastu sa temperaturom. To znači da se unutar raspona temperatura od 9.3 do 17.5°C povišenjem temperature rast ubrzava. Ovaj odnos je linearan i statistički signifikantan, što omogućuje izračunavanje brzine rasta larvi za bilo koju temperaturu.
Smanjenje površine žumančane kesice u funkciji vremena može se prikazati eksponencijalnom jednadžbom, oblika:
V = ae-nt
gdje je V površina žumančane kesice u vremenenu t, dok su a i n konstante. I ovdje su dobiveni visoki i signifikantni koeficijenti korelacije. Također je utvrđeno da i u ovom slučaju vrijednosti eksponenata rastu s temperaturom, te da je taj odnos, kao i kod rasta larvi, linearan.