Kvantitativna i kvalitativna ispitivanja fosfominerailzatora u srednjem Jadranu
Sažetak
Kvantitativna i kvalitativna istraživanja bakterija koje razgrađuju organske spojeve fosfora, te njihova distribucija u odnosu na ostale heterotrofne bakterije vršena su na tri postaje: Kaštelanski zaljev, Pelegrin i Stončica. Uzorkovanje je vršeno sezonski 1975. godine s tri dubine (površinski, srednji i pridneni sloj) i iz sedimenta.
U svrhu što boljeg studiranja njihovog odnosa, i heterotrofi i fosfomi- neralizatori su brojeni istovremeno na četiri različite podloge (MPA, Tylerova, Podloga s ekstraktom mulja i Menkina), kako bi za daljnja istraživanja odabrali jednu koja pokazuje najbolje rezultate s obzirom na broj i morfološku raznolikost kolonija i heterotrofa i fosfomineralizatora. Najpogodnijom za takva istraživanja pokazala se MPA podloga.
Fosformineralizatori su pronađeni u svim ispitivanim uzorcima i nalaze se u određenoj proporcionalnoj povezanosti s brojem i distribucijom heterotrofa.
Prosječna vrijednost za gustoću heterotrofnih bakterija u Kaštelanskom zaljevu za sva tri nivoa vode u ispitivanom razdoblju iznosila je 620 kolo- nija/ml, u vlažnom sedimentu 100275 kolonija/g. Procentualno učešće fosfomineralizatora u ukupnom broju heterotrofa iznosilo je u morskoj vodi 8,1%, u sedimentu 35,4%.
Na postajama Pelegrin i Stončica zapažena je također znatno veća zastupljenost fosfomineralizatora u sedimentima nego u vodenoj sredini. U sedimentu postaje Pelegrin procentualna zastupljenost fosfomineralizatora iznosila je 35% od 57 250 kolonija heterotrofa/g, u vodenoj sredini 14,8% od 363 kolonije heterotrofa/ml.
Na pučinskoj postaji Stončica, koja je u istraživanom periodu bila najsiromašnija heterotrofnim bakterijama (313 kolonija/ml u morskoj vodi i 48 375 kolonija/g u sedimentu), 8,1% heterotrofa je razgrađivalo organske fosfate u vodenoj sredini, 20,6% u sedimentu.
Kvalitativna analiza pokazala je da su fosfomineralizatori Gram negativne bakterije štapićastog oblika i uglavnom pokretljive. Većina ih posjeduje samo alkalne fosfataze, manji broj i alkalne i kisele, dok kod ni jednog od ispitanih sojeva nije dokazano posjedovanje samo kiselih fosfataza.