Biologija i dinamika populacije Pagellus erythrinus (L.) u obalnom području srednjeg Jadrana
Sažetak
U ovom su radu autori iznijeli rezultate istraživanja biologije i dinamike populacije arbuna (Pagellus erythrinus L.) u obalnom području srednjeg Jadrana.
Izučavanja su obuhvatila slijedeću problematiku: zoo-geografsku distribuciju, sezonske varijacije, odnos dužine i spolnog dimorfizma, odnos dužine - težine, starost, rastenje i mortalitet.
Na osnovu dobivenih rezultata izvedeni su slijedeći zaključci:
1. Zoo-geografska distribucija arbuna (Pagellus erythrinus, L.) u području srednjeg Jadrana ne prelazi izobatu od 100 metara dubine (Slika 2).
2. Srednja duljina Pagellus erythrinus u istom području, izmjerena na osnovu 4589 primjeraka, iznosila je 14,76 ± 1,26 cm.
3. Uočene su izvjesne migracije Pagellus erythrinus-a u obalnom području srednjeg Jadrana. Lokalno pomicanje iz plićih u dublje vode konstatirane su između listopada, i travnja mjeseca i vice versa od svibnja do listopada. Te sezonske varijacije Pagellus erythrinus-a odražavaju se ne samo na varijacije gustoće populacije na raznim postajama, već i na varijacije duljina i dominantnog modusa u vremenu i prostoru.
4. Ženke su dominantnije u populaciji do tjelesne duljine od 130 cm; između 140-160 cm broj ženka opada, a mužjaka raste. Nakon toga broj mužjaka raste i postaje (100%) sa tjelesnom duljinom od 230 mm.
5. Odnos između duljine i težine Pagellus erythrinus u obalnom području srednjeg Jadrana bio je: n = 2,981. Teoretska krivulja pokazuje dvostruku tačku infleksije: između 110-120 i drugu između 160-170 cm, što koincidira sa normalnom inverzijom spola kod ove vrste.
6. Spolovi su bili raspoređeni u šest starosnih grupa. Ženke su dominirale do treće starosne grupe, a nakon toga mužjaci. Pojava hermafrodita u trećoj i četvrtoj starosnoj grupi, ukazuje na pojavu inverzije spola kod Pagellus erythrinus.
7. Izračunata teoretska krivulja rasta dobro se poklapa sa empirijskom, osim kod prve dvije starostne grupe, koje se pokazuju reprezentativne zbog malenog broja primjeraka.
8. Parametri rastenja Pagellus erythrinus u obalnom području srednjeg Jadrana bili su ovi: K = 0,201; L∞=37,7 cm. Na osnovu dobivenih vrijednosti izveden je zaključak da je rastenje Pagellus erythrinus u obalnom području srednjeg Jadrana relativno sporo i da zbog toga postizava znatnu dužinu.
9. Analima rastenja, podijeljena po spolovima, ukazuje da ženke Pagellus erythrinus rastu brže od mužjaka, što je česti fenomen kod riba.
10. Procjena totalnog mortaliteta (Z), dobivena grafičkom metodom bila je: Z = 1,57. Tako visoka vrijednost Z ukazuje na znatan stepen eksploatacije dotičnog područja prije samog istraživanja.