Primarna proizvodnja u istočnoj luci Aleksandrije
Sažetak
U toku jednogodišnjeg ciklusa (IX 1972 - VIII 1973) mjerena je u »Istočnoj luci« Aleksandrije mjesečna, »in situ« primarna proizvodnja, na dubinama od 1, 2, 3, 4 i 6 m, u intervalu od 9 h do 18 h. Paralelno su vršene pomoću obrnutog mikroskopa i kvalitativno-kvantitativne analize fitoplanktona, koji je bio sakupljan na dubinama od 1, 2, 3 i 4 m.
Srednja dnevna radijacija sunca iznosila je u Aleksandriji 1972. godine oko 435 g cal/cm2. Prozirnost mora, mjerena Secchijevom pločom, kretala se u istom razdoblju između 1, 3 i 4 m. Mutnoća vode je jako ovisila o gustoći fitoplanktona i podizanju detritusa s dna. Najniža vrijednost, zabilježena u julu 1973, je bila praćena jakim cvatom dinoflagelata Alexandrium minutum H a l i m, a visoka mutnoća u oktobru, bila je uzrokovana turbulencijom pod utjecajem vjetra.
Simultana mjerenja Secchijevom pločom i fotoćelijom su pokazala da je u »Istočnoj luci« fotični sloj vrlo plitak (8,47 do 17,3 m), za razliku od voda van zaljeva, gdje se kompenzacijska tačka smješta na 70—80 m dubine.
Fotosintetska aktivnost fitoplanktona u pravilu opada od površine prema dnu. U samom površinskom sloju je, međutim, zapažena svjetlosna inhibicija fotosintetske aktivnosti, što jedino nije slučaj u zimskom razdoblju. U svim slučajevima produkcija je optimalna na 40—50% upadnog svijetla.
Dubina optimalne proizvodnje ne odgovara uvijek maksimumu fitoplanktonske gustoće, dok mjesečne promjene optimalne proizvodnje i gustoće fitoplanktona na odgovarajućoj dubini, slijede isti trend. Optimalna produkcija i gustoća fitoplanktona najniže su od novembra do marta, a maksimalne u maju. Obe krivulje uzdižu se opet u julu-augustu. »Produkciona efikasnost« je mnogo viša na početku cvatnje nego u slijedećim fazama.
Zadnjih godina (1977-78) gustoća fitoplanktona ne prati više uobičajeni sezonski trend kretanja. Autori smatraju ovu pojavu rezultatom pojačane eutrofikacije u Istočnoj luci.
Faktor F kretao se od 1,14 do 1,86, s najvišim vrijednostima ljeti.
Optimalna proizvodnja kretala se između 120 i 676 mgC/m3/12 h, bruto proizvodnja od 351,4 do 3025 mgC/m2/dan, odnosno 584 C/m2/god., što je neusporedivo viša vrijednost od vrijednosti koje se općenito bilježe za Mediteran.