Rasprostranjenost bodljikaša u otočnom području sjevernog Jadrana
Sažetak
U proteklih dvadesetak godina sakupljani su bodljikaši na više od 300 lokaliteta uz obalu i na pučini, raznim vrstama grabila, povlačnim mrežama i ronjenjem. Sabrano je ukupno 52 vrste, od kojih 5 (Thyone cherbonnieri, Pse- udothyone sculponea, Leptosynapta inhaerens, Leptosynapta makrankyra i Am- phiura cherbonnieri) do sada nije nađeno u području između riječko-istarske regije i područja Zadra. Time se broj vrsta koji nastanjuju to područje povećao na 59, što čini 44% svih vrsta bodljikaša do sada poznatih u Jadranskom moru.
Utvrđeno je, da geografska rasprostranjenost pojedinih vrsta ne ovisi toliko o dubinskim karakteristikama lokaliteta, koliko o rasprostranjenosti pojedinih tipova morskog dna odnosno rasprostranjenosti životnih zajednica. U istraživanom području prevladavaju euribatne i hipobatne atlantsko-mediteranske vrste širokog ekološkog rasprostranjenja.
Za svaku vrstu se navode dosadašnji nalazi u tom području, stanište te batimetrijski podaci. Za neke vrste daju se i drugi ekološki podaci. Posebno su razmotrene karakteristične »slike« lokalne rasprostranjenosti nekih najčešćih vrsta zmijača, te regularnih i iregularnih ježinaca. Također je ustanovljeno siromaštvo faune bodljikaša u zagađenoj sredini gradskih luka.