Sezonske promjene biomase fitoplanktona u obalnom srednjem Jadranu
Sažetak
Istraživanja kvalitativnog i kvantitativnog sastava fitoplanktona vršena su u Kaštelanskom zaljevu, u razdoblju od veljače 1974. do siječnja 1975. godine, na stalnoj postaji Instituta za oceanografiju i ribarstvo, Split. Uzorci su sakupljani jedanput mjesečno sa pet standardnih dubina i određivana je količina fotosintetskih pigmenata, gustoća, veličinski i kvalitativni sastav fitoplanktonskih zajednica, te relativni indeks predacije.
Gustoća fitoplanktona pokazala je najviše vrijednosti (oko 1 200 000 stanica na litru) za vrijeme ljetnog cvata fitoplanktona, dok je maksimum koncentracije klorofila a (34,30 mg m-2) bio u jesenskom razdoblju. Klorofil c i karotinoidi pratili su promjene u koncentraciji klorofila a a feopigmenti su kroz cijelo istraživano razdoblje pokazali prilično konstantne vrijednosti.
Fitoplanktonska zajednica Kaštelanskog zaljeva karakterizirana je prevladavanjem dijatomeja u svim sezonama. Njihova procentualna zastupljenost varirala je od 65,5 do 95,8%.
Istraživanja udjela mikroplanktonske (> 50 µ) i nannoplanktonske (< 50 µ) veličinske frakcije u ukupnoj koncentraciji klorofila a pokazala su da je relativni sezonski doprinos nanoplanktonske komponente u većini slučajeva veći od onog mikroplanktona, s izuzetkom u svibnju, te u listopadu i studenom. Gledajući gustoću fitoplanktonskih zajednica mikroplankton je imao nešto veću važnost jedino u rujnu.
Sadržaj feopigmenata u mikroplanktonu i nanoplanktonu ukazuje na selektivnu pašnju od strane zooplanktona. Lorenzen-ov indeks predacije, međutim, nije u ovom području uvijek bio dobar pokazatelj intenziteta pašnje zooplanktona.
Postoji generalna sličnost u sezonskim varijacijama koncentracije klorofila a i gustoće fitoplanktona, ali ne postoji jednostavan odnos između sadržaja klorofila a i broja fitoplanktonskih stanica jer su uočene znatne razlike u sadržaju pigmenata u stanicama.