Naseljavanje mlađi školjkaša sa posebnim osvrtom na vrstu Jakobska kapica (Pecten jacobaeus, Linnaeus), i obraštajnih organizama na tri vrste eksperimentalnih kolektora u Bokokotorskom zaljevu
DOI:
https://doi.org/10.32582/aa.63.1.1.Ključne riječi:
uzgoj školjki, diverzifikacija, eksperimentalni kolektori, jakobova kapica, Pecten jacobaeus, Bokokotorski zaljevSažetak
U radu je prikazana analiza naseljavanja mlađi školjkaša i obraštajnih vrsta na eksperimentalnim kolektorima, sa posebnim osvrtom na vrstu jakobova kapica, Pecten jacobaeus, L. Tri tipa eksperimentalnih kolektora napravljenih od vreća za povrće po uzoru na kolektore korištene u Japanu bili su postavljeni na četiri postojeća uzgajališta ribe i školjaka na području Bokokotorskog zaljeva. Eksperimentalni kolektori su postavljeni u periodu od lipnja do listopada i lipnja-prosinca 2017. i u periodu od kolovoza 2017. do veljače 2018. godine, i obrađeni nakon 4 odnosno 6 mjeseci.
Na ukupnom broju postavljenih eksperimentalnih kolektora sakupljeno je 18 vrsta školjki i 28 vrsta obraštajnih organizama. Na kolektorima su najzastupljenije bile školjke (68%) sa vrstama: Talohlamys multistriata, Mytilus galloprovincialis, Modiolarca sp., Anomia ephippium i Limaria hians. Od obraštaja najzastupljenija grupa organizama su bili rakovi (18%) sa vrstom račića, Pisidia longicornis i plaštenjaci (5%) sa vrstama Phallusia mammilata i Ascidia mentula. Ciljana vrsta, jakobska kapica, bila je najzastupljenija na kolektoru Tip II, s 28 jedinki.
Od tri vrste eksperimentalnoh kolektora korištenih u procesu prikupljanja ličinki školjkaša i obraštajućih vrsta, kolektor tip-I i tip-II pokazao se prikladnijom osnovom za prihvat ličinki školjaka zbog nesmetanog protoka morske vode koji omogućuje njihov uspješan rast i razvoj. Vrste Talochlamys multistriata, pronađena su u velikom obilju i mogla bi biti dobar kandidat za diverzifikaciju proizvodnje akvakulture, čime bi uzgajivačima potencijalno ponudili dodatni izvor prihoda.
Preuzimanja
Objavljeno
Broj časopisa
Rubrika
Licenca
Autorska prava (c) 2022 Acta Adriatica
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.